Prejsť na obsah

Práca Slovákov v rakúskom Vorarlbersku

V našom časopise EURES news sme v roku 2018 písali o príbehu pána Petra z Dolného Kubína, ktorý sa zamestnal vo Vorarlbersku. Tentokrát sme oslovili pána Milana z Banskej Bystrice, ktorý sa zamestnal v tom istom regióne v septembri 2024.

Prečo práve Vorarlbersko?

Vorarlbersko sa nachádza na západe Rakúska pri hraniciach s Nemeckom, Švajčiarskom a Lichtenštajnskom. Najväčším mestom v regióne je Dornbirn. Úradným jazykom je nemčina, avšak domáci medzi sebou často hovoria dialektom, takzvanou vorarlberskou nemčinou. Typické pre región sú hlavne Bodamské jazero, Alpy a Národný park Vysoké Taury, ale je známy tiež množstvom lyžiarskych stredísk. Ide o ekonomicky silný región, preto v ňom nie je núdza o pracovné príležitosti.

Koľko si môžu Slováci zarobiť vo Vorarlbersku?

Sieť EURES Slovensko 14 rokov spolupracuje s lichtenštajnským zamestnávateľom .mse personal service ag, ktorý ponúka prácu v rakúskej spolkovej krajine Vorarlbersko.

Pán Milan už mal skúsenosti s prácou v zahraničí. V Rakúsku začal pracovať pred piatimi rokmi. Minulý rok sa vrátil na Slovensko. Na úrade práce v Banskej Bystrici našiel prostredníctvom poradenstva EURES ponuku, na ktorú sa rozhodol reagovať. Najskôr sa uchádzal o zamestnanie robotníka pri výstavbe ciest. Napokon sa dohodol so zamestnávateľom na pozícii inštalatéra, pretože s uvedenou prácou mal predchádzajúce skúsenosti. Na uvedené pozície ponúka zamestnávateľ nástupný plat približne 2 700 EUR mesačne v hrubom. Navyše, zahraniční zamestnanci majú u zamestnávateľa nárok na diéty za každý odpracovaný deň vo výške 26,40 EUR. Takto si môžu k platu prilepšiť o ďalších približne 550 EUR mesačne v čistom.

Práca Slovákov v rakúskom Vorarlbersku. Rakusko - praca - skusenosti pracovnikov s pracou v zahranici.

Skúsenosť úspešného Slováka pracujúceho v Rakúsku

Pána Milana sme požiadali o rozhovor a toto je jeho príbeh: „Do Rakúska som išiel pracovať kvôli lepším finančným podmienkam, tak ako väčšina Slovákov. Cestoval som tam sám vlastným autom. Zamestnávateľ mi zabezpečil ubytovanie. Mal som vlastnú izbu, avšak WC a sprchy boli spoločné, čo mi veľmi nevyhovovalo. Preto som si časom s pomocou zamestnávateľa našiel iné ubytovanie – prenajal som si byt. Pracujem ako inštalatér. Robíme priemyselné inštalácie podľa zadaného rozvrhu od zamestnávateľa. Pracujeme väčšinou v tímoch dvaja ľudia. Komunikovať po nemecky v práci nemám problém. Nemčinu som sa učil na základnej škole, potom sám a zvyšok som sa zdokonalil počas práce. Nemčiny sa netreba báť, treba len stále hovoriť a hlavne chcieť hovoriť. Pracovná doba je 7.30 – 12.00 a 13.00 – 17.00 hod. Niekedy máme aj nadčasy, ktoré však zamestnávateľ prepláca. Prípadne si môžeme za nadčasy vybrať dovolenku navyše. Piatky zvykneme skončiť skôr – o 12.00 hod. Na cestovanie do práce alebo domov zamestnávateľ neprispieva, ale to mi nevadí, pretože zarobím dosť, aby som si cestovné zaplatil sám.

Rakusko - Vorarlberg - praca - skusenosti

Po práci mám čas aj na relax. Ja osobne rád bicyklujem. S prácou aj so zamestnávateľom som spokojný. Oceňujem predovšetkým korektný prístup zo strany zamestnávateľa, férovosť a pravdovravnosť. Domov na Slovensko za rodinou cestujem raz za mesiac alebo raz za dva týždne. Čiže podľa toho, ako mi to vyhovuje, respektíve ako vychádzajú sviatky, alebo ako sa dohodnem so zamestnávateľom. Keď som začal chodiť pracovať do zahraničia, uvažoval som, že zoberiem so sebou aj celú rodinu. Teraz to už však neplatí. Za posledných 5 rokov išli ceny bytov v Rakúsku veľmi hore. Momentálne je teda moja vízia do budúcna taká, že zatiaľ budem naďalej pracovať v Rakúsku a na Slovensko sa vrátim, až keď budem cítiť potrebu. Prípadne, keď si poviem, že som už zarobil dostatok.“

Čo požaduje zamestnávateľ od Slovákov?

Po posúdení profilu uchádzača a splnení požiadaviek uvedených v pracovnej ponuke EURES poradca postúpil životopis zamestnávateľovi. Vstupný pohovor absolvoval pán Milan telefonicky. Proces úspešného prijatia do zamestnania približuje aj zamestnávateľ.

Vyjadrenie pani Laury Grasser, náborovovej manažérky: „Pohovory s kandidátmi zo zahraničia prebiehajú u nás v nemčine a cez telefón. Požadujeme od pracovníkov znalosť nemčiny minimálne na úrovni A2 – B1. Pán Milan túto požiadavku splnil. Vieme s ním bez problémov komunikovať. U nás by sa uplatnil ako inštalatér (plyn, voda, kúrenie), alebo ako pracovník výstavby ciest. Teraz pracuje ako inštalatér. V jeho prípade bolo pre nás rozhodujúce, že je kvalifikovaný inštalatér (s osvedčením), má pracovné skúsenosti v tejto profesii, hovorí dobre po nemecky, má vodičský preukaz a auto.“ Pri komunikácii so zamestnávateľom nás tiež zaujímalo, z akých krajín majú v súčasnosti zamestnancov, a či tam okrem pána Milana pracujú aj ďalší Slováci. „Máme zamestnancov z Poľska, Českej republiky, Rumunska, Maďarska a tiež zo Slovenska,“ dodala pani Grasser. 

Radi sme vám priblížili ďalší úspešný príbeh nášho klienta. Skúste si nájsť prácu v Rakúsku aj vy! Veríme, že tieto informácie vám pomôžu pri rozhodovaní.


Ahoj!
Radi ťa tu vidíme.

Prihlás sa na odber noviniek o práci v Európe a nič nezmeškaj!

Neposielame spam! Prečítaj si
zásady ochrany osobných údajov
pre viac info.