Práca v Nemecku
Zaujíma vás práca v Nemecku? Všetky naše aktuálne pracovné ponuky do Nemecka nájdete v sekcii pracovné ponuky – Nemecko. Avšak čo sa týka pracovného uplatnenia, Nemecko je v tomto smere krajinou širokých možností. Dávame vám preto do pozornosti niektoré ďalšie z nich:
1. Pracovné príležitosti pre Slovákov v nemeckom regióne Erzgebirge
2. Práca na zaoceánskych, riečnych a výletných lodiach
3. Možnosti sezónneho zamestnania v poľnohospodárstve v Nemecku
4. Informačné on-line workshopy pre záujemcov o Nemecko
5. Program finančnej podpory mobility TMS pre Nemecko
Pri úvahe o práci v Nemecku, je vhodné sa zamyslieť, prečo sa oplatí učiť po nemecky.
1. Pracovné príležitosti pre Slovákov v nemeckom regióne Erzgebirge
Možnosti pre občanov v SR, ktorí hľadajú prácu v Nemecku so základmi nemčiny
Sieť EURES Slovensko vám ponúka možnosť zamestnania sa v oblasti Erzgebirge / Krušných hôr . Ak hľadáte prácu mimo zaľudnených veľkých miest a preferujete život v jednote s prírodou, potom si nenechajte ujsť túto jedinečnú príležitosť. Hlavnými charakteristikami regiónu sú: kvalitné životné prostredie, ekológia, orientácia na inovácie, rozvinutý priemysel, služby a poľnohospodárstvo. Život v regióne sa sústreďuje skôr do menších miest a obcí, zamestnáva mnoho občanov z Čiech a poskytuje prácu viac ako 200 Slovákom. Považuje sa za región s najnižšími nákladmi na živobytie v Nemecku.
Región ponúka uplatnenie pre kvalifikovaných, ale i nekvalifikovaných pracovníkov s praxou, absolventov stredných i vysokých škôl, mužov aj ženy. Rovnako aj občania so základmi nemeckého jazyku tu vedia nájsť zamestnanie. V regióne sú dostupné pracovné ponuky v oblasti turizmu a hotelierstva (kuchár, čašník, recepčný), výroby, stavebníctva, obchodu (predavač, pokladník), služieb.
Vzhľadom k širokej škále pracovných možností nemáme momentálne možnosť zverejňovať všetky konkrétne pracovné ponuky na našej stránke. Avšak pre záujemcov o zamestnanie je k dispozícii regionálny úradu práce a Welcome centrum v Annaberg-Buchholz, ktoré vedie zabezpečiť ich rýchle a efektívne umiestnenie. Klienti majú možnosť komunikovať so zástupcom EURES Nemecko / Úrad práce v Annaberg-Buchholz (aj česky hovoriaci) a EURES poradcami zo Slovenska (Mgr. Denisa Hudáková 036/ 2440 303 a Ing. Oľga Matochová 042/ 2440 303). Welcome centrum vám pomôže pri zorientovaní sa v novom prostredí. Zástupcovia vám radi vysvetlia princípy fungovania v regióne, oboznámia so zvláštnosťami, upozornia na zaujímavosti, podporia pri začlenení do spoločnosti, či pri sťahovaní rodiny (umiestnení detí do škôlky a pod.).
Práca s drevom pre umeleckých rezbárov, stolárov a umelecky cítiacich zručných remeselníkov
Oblasť Erzgebirge (Krušných hôr) známa nielen idylickým krajinný rázom, ale aj nezameniteľným umením – ktorým je umelecké rezbárstvo. Pre túto oblasť sú typické drevené výrobky s nezabudnuteľným charakterom. K výrobkom z tejto oblasti patria postavičky baníkov, tzv. „Räuchermännen“, luskáčiky, pyramídy, sviečkové oblúky – Schwibbögen, anjeli, zvieracie motívy. Výrobky spĺňajúce náročné podmienky sú označené etiketou „Zertifiziertes Zeugnis“. Dopyt po výrobkoch sa teší nielen regionálnemu, národnému, ale i celosvetovému odbytu. Regionálni producenti preto ponúkajú možnosť stať sa spolupracovníkom najmä v rodinných firmách. Ponuka je platná celoročne!
Regionálni producenti výrobkov s označením „Holzkunst“ sú zväčša malými rodinnými podnikmi zamestnávajúci pod 10 zamestnancov. Región však disponuje i väčšími podnikmi s počtom zamestnancov do 50. Najväčší zamestnávateľ v tomto sektore aktuálne zamestnáva takmer 150 zamestnancov. K zvučným menám regiónu patria firmy napr.: Zeidler Holzkunst, Klaus Koble, KNOX Räucherkerzen, Seiffener Volkskunst, Manufaktur Seidel, Hubrig Volkskunst, Christian Ulbricht,.. Producenti oprávnení nosiť značku „original Erzgebirgische Holzkunst“ sa organizujú v spolkoch. Sú súčasťou Turismusverband Erzgebirge, Erzgebirgessparkasse, Leipziger Messe Cadeux, Frankfurter Messe Christmasworld, Europäischer Verband Lifestyle.
2. Práca na zaoceánskych, riečnych a výletných lodiach
Bundesagentur für Arbeit Nemecko v spolupráci so sieťou EURES Slovensko zabezpečuje priebežne počas roka nábor pracovníkov pre riečne a zaoceánske výletné lode. Bundesagentur für Arbeit Nemecko spolupracuje s viacerými lodnými spoločnosťami, čo zvyšuje šancu pre uplatnenie viacerých kandidátov, ktorých zaujíma práca na palube. Uplatnenie na palube nájdu najmä kvalifikované pracovné sily z oblasti hotelierstva a gastronómie, SPA, beauty, zábava a výlety, fitness, wellness, predaj a techniky a ďalších so znalosťou nemeckého alebo anglického jazyka.
V ponuke máme pre vás možnosti pre uchádzanie sa o prácu na:
Pre záujemcov o prácu takéhoto charakteru by malo byť cieľom – “rozmaznávať” hostí, ktorí svoje nadšenie dávajú najavo úsmevom. Vašim zodpovedným prístupom sa im snažíte plniť sny o nezabudnuteľnej dovolenke. Pre toto zamestnanie by vás mala vystihovať vášeň pre prácu, vysoká motivácia a vrúcnosť.
3. Možnosti sezónneho zamestnania v poľnohospodárstve v Nemecku
Nemecko stále potrebuje pracovníkov pre oblasť poľnohospodárstva. Zamestnávatelia hľadajú sezónnych zamestnancov pri výsadbe, starostlivosti, či zbere špargle, jahôd a ďalších poľnohospodárskych komodít. Na druhej strane práca v poľnohospodárstve je predmetom záujmu aj zo strany uchádzačov – záujemcov o Nemecko. Ponúkame vám prehľad portálov s množstvom sezónnych pracovných ponúk, ktoré vám pomôžu nájsť si zamestnanie v oblasti poľnohospodárstva v Nemecku.
V spolupráci so Spolkovým ministerstvom pre výživu a poľnohospodárstvo bola v roku 2020 spustená sprostredkovateľská platforma “Das Land hilft“. Platforma spája zamestnávateľov (poľnohospodárov, spoločnosti v maloobchodnom reťazci potravín) a sezónnych zamestnancov. Okrem pracovných ponúk disponuje aj mnohými reportážami miestnych farmárov a množstvom praktických rád. O sezónnu prácu sa prostredníctvom tejto platformy môžu uchádzať záujemcovia bez príslušného vzdelania, bez predchádzajúcich skúseností, ale s istou znalosťou nemeckého jazyka, niekedy aj anglického jazyka a najmä s dobrou fyzickou kondíciou. Nemeckí zamestnávatelia hľadajú zamestnancov na pestovanie chmeľu, špargle. Postupujúcimi mesiacmi pribúdajú pracovné ponuky súvisiace s pestovaním cukrovej repy, jahôd, uhoriek, malín, jabĺk, hrušiek, hrozna.
Ponuky sezónnych prác v poľnohospodárstve nájdete momentálne aj na mnohých nemeckých portáloch. Príkladom môže byť i stránka www.saisonarbeit-in-deutschland.de. Ak hľadáte dlhodobú a kvalifikovanú prácu v oblasti poľnohospodárstva, potom vám dávame do pozornosti stránku www.agrarjobboerse.de. Uvedené stránky ponúkajú popis pracovnej ponuky aj priamy kontakt na zamestnávateľa.
Ďalšou možnou alternatívou vyhľadávania sezónnych pracovných ponúk je databáza voľných pracovných miest spravovaných Bundesagentur für Arbeit teda Spolkovým úradom práce. Keď v sekcii Jobsuche zadáte kľúčové slovo – Saisonarbeite, máte k dispozícii niekoľko pracovných miest denne z rôznych oblastí.
UPOZORŇUJEME, že ponuky farmárov z uvedených stránok sieť EURES Slovensko nepreveruje. Za kvalitu poskytovaného pracovného miesta preto nezodpovedáme.
Čo by ste mali ako zamestnanec vedieť pred vycestovaním za sezónnou prácou do Nemecka?
Pre ochranu sezónnych pracovníkov ako i samotných farmárov pripravilo Spolkové ministerstvo pre výživu a poľnohospodárstvo dokument – Rámcové podmienky pre sezónnych zamestnancov, ktorý je dostupný v nemeckom jazyku na stránke www.bmel.de.
V uvedenom dokumente sa pojednáva o :
- inštrukciách pre farmy pre ľahšiu a rýchlejšiu orientáciu sa v nariadeniach v oblasti práce a ochrany zdravia,
- najdôležitejších opatrenia a nariadeniach pre sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve, lesníctve a záhradníctve, ktoré prispievajú k zníženiu rizika infekcie.
Aj na sezónnych zamestnancov sa vzťahuje pracovné právo:
Pracovná zmluva sezónneho zamestnanca
V Nemecku môžete uzavrieť i ústnu pracovnú zmluvu alebo zmluvu prostredníctvom e-mailu. Zamestnávateľ vám v takomto prípade musí najneskôr do jedného mesiaca písomne predložiť podmienky pracovnej zmluvy. To však zväčša zamestnávateľ nerobí….Preto je vhodnejšie nástojiť na jej písomnej forme. Zamestnávateľ vám nemusí predložiť zmluvu vo vašom rodnom jazyku. Ak pracovnej zmluve nerozumiete, navrhnite zamestnávateľovi, že ju podpíšete potom, čo si ju dáte preložiť. Dbajte na to, aby bola podpísaná oboma stranami. Určite si uchovajte exemplár, ktorý podpísal váš zamestnávateľ.
V súlade s právnymi predpismi má pracovná zmluva obsahovať:
- meno a vaše kontaktné údaje ako i údaje zamestnávateľa,
- začiatok a predbežný dátum ukončenia pracovného pomeru,
- pracovné miesto,
- popis práce – popis pracovnej náplne,
- výšku mzdy, prípadné príplatky a ich nárokovateľnosť,
- dohodnutý pracovný čas, vrátane garantovaného minimálneho pracovného času,
- nárok na dovolenku,
- dôvody vypovedania pracovnej zmluvy,
- informáciu a odporučenie na platné tzv.“Tarifvertrag“.
Mzda a výplatný termín
V Nemecku existuje stanovená minimálne mzda, ktorej výška sa každoročne mení. Táto sa samozrejme vzťahuje aj na pracovníkov v poľnohospodárstve. V januári 2022 bola výška minimálnej mzdy v Nemecku 9,82 EUR/ hod. brutto. V júli tohto roka sa bude táto výška zvyšovať a to síce na 10,45 EUR/hod. brutto. Pri zberových prácach sa často hodinová mzda podmieňuje určitým výkonom. Je to povolené, no zároveň musí byť dodržané, že hodinová mzda pracovníka neklesne pod 9,82 EUR/hod. brutto. Mzda sa zvyčajne vypláca najneskôr k 15. dňu nasledujúceho pracovného mesiaca. V pracovnej zmluve môžu byť spísané samozrejme aj iné spoločné dohody. Zamestnávateľ je vám povinný k výplate odovzdať aj výplatnú pásku. Výplatná páska by mala obsahovať minimálne nasledujúce informácie:
- počet odpracovaných hodín,
- výška mesačnej hrubej mzdy,
- výška zrážok zo mzdy,
- ďalšie zrážky ( napr. za ubytovanie, stravu, zálohy…),
- výška čistej mzdy.
Pracovná doba
Pre sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve začína pracovná doba na poli. Príjazd na pole sa započítava do pracovného času len v prípade, že sa pracovníci pohybujú medzi dvoma poľami v priebehu dňa. Priemerný pracovný čas je denne 8 hodín; ten sa zvykne ale v súlade s aktuálnymi potrebami zvýšiť na 10 hodín denne. Medzi dvoma zmenami je predpísaných 11 hodín času na odpočinok. Samozrejme začiatok, koniec a dĺžka pracovného času je v réžii nemeckého zamestnávateľa.
Dĺžka pracovného pomeru a výpoveď
Vo vašej pracovnej zmluve sa uvádza dĺžka pracovného pomeru, jeho začiatok a koniec. Zamestnávateľ aj vy musíte dodržať zmluvne dohodnutú celú dobu zamestnania, pokiaľ sa pracovný pomer neukončí skôr výpoveďou. Výpoveď môže dať zamestnávateľ alebo aj zamestnanec. Musí byť spravidla v písomnej forme (nie e-mailom). Výpoveď musí podpísať tá osoba, ktorá pracovný pomer vypovedá.
Pri výpovedi musia byť dodržané určité výpovedné termíny/ doby. V prípade pracovného pomeru pomocného pracovníka v poľnohospodárstve, ktorého zamestnanie trvá menej ako tri mesiace, je výpovedná doba / lehota spravidla kratšia. Tieto informácie by mali byť uvedené v pracovnej zmluve. Ak výpoveď dá zamestnávateľ, vy ju podpisovať nemusíte. Môže nastať i prípad, kedy je výpoveď pracovného pomeru neplatná, pretože zamestnávateľ spravil chybu a nedodržal zákonný postup. Ak dostanete výpoveď, ktorú považujete za neoprávnenú, môžete sa obrátiť na niektorú z bezplatných právnych poradní.
Ochranné pracovné prostriedky a pitný režim
Všetky osobné ochranné prostriedky ako i nástroje potrebné pre vykonávanie práce by vám mal poskytnúť zamestnávateľ. Okrem toho vám zamestnávateľ musí počas horúcich dní zabezpečiť pitný režim.
Dovolenka
Aj ako sezónny zamestnanec máte podľa nemeckého pracovného práva nárok na dovolenku. V prípade ukončenia pracovného pomeru vám zamestnávateľ môže nevyčerpanú dovolenku preplatiť.
Zamestnávanie s alebo bez odvodov na sociálne poistenie
V Nemecku existuje možnosť sezónneho zamestnania s povinnými zrážkami na sociálne poistenie, ale aj bez povinného poistenia. V bežných prípadoch zamestnávania sa automaticky robia zrážky na povinné sociálne poistenie. K objasneniu, či ste povinný odvádzať na povinné sociálne poistenie alebo nie, je vám k dispozícii viacjazyčný dotazník, ktorý nájdete na stránke Sociálneho poistenia v poľnohospodárstve, lesníctve a záhradníctve. Bližšie informácie vám poskytne zamestnávateľ.
Choroba
V prípade, že počas vašej sezónnej práce ochoriete, obráťte sa na vášho zamestnávateľa, ktorý vás odkáže na lekárske ošetrenie. Pre účely lekárskeho ošetrenia ešte potrebujete pred vycestovaním doriešiť náležitosti týkajúce sa zdravotného poistenia vo vašej domovskej krajine a v Nemecku. Nezabudnite i na Európsky preukaz zdravotného poistenia. V prípade, že ochoriete a váš zdravotný stav si bude vyžadovať pobyt na lôžku, lekár vám vystaví PN-ku. Túto musíte predložiť zamestnávateľovi. Informujte sa u zamestnávateľa, či máte zaslať PN-ku i do zdravotnej poisťovne- Krankenkasse. Ak pracujete u toho istého zamestnávateľa viac ako 4 týždne a vypísal vás lekár, potom vám vyplatia mzdu po dobu 6 týždňov počas vašej PN-ky. V prípade nejasností, pochybností môžete kontaktovať pobočku vašej nemeckej zdravotnej poisťovne alebo niektorú z právnych poradní.
Prihlásenie na zdravotné poistenie/ úrazové poistenie
Ak pracujete v Nemecku ako sezónny zamestnanec bez odvodov na povinné sociálne poistenie a bez platného zdravotného poistenia, potom vám môže zamestnávateľ pomôcť s uzatvorením zdravotného poistenia pre zberových pracovníkov.
Zamestnávateľ musí pre vás v každom prípade zabezpečiť úrazové poistenie.
Strava a ubytovanie
Náklady súvisiace s ubytovaním a stravou musí zamestnávateľ uviesť do zmluvy. V prípade, že vám zamestnávateľ zabezpečí ubytovanie na prenájom, musí do pracovnej zmluve jednoznačne stanoviť základné informácie súvisiace s výškou nájomného a tiež kto znáša náklady na ubytovanie. Ak vám zamestnávateľ poskytol ubytovanie, aj táto informácia musí byť riadne zaznamenaná. Dohodnuté podmienky na prenájom (typ ubytovania, cena, práva a povinnosti) poskytuje a spisuje prenajímateľ v nájomnej zmluve. V prípade, že zamestnávateľ poskytuje stravu a ubytovanie za poplatok a túto skutočnosť riadne zaznamená v zmluve, potom môže vykonávať v súlade s uvedeným zrážky zo mzdy.
Dane
Výška zrážky na dane sa v Nemecku určuje v závislosti aj od výšky mzdy. Dane strháva zamestnávateľ zo mzdy a odvádza ich štátu.
4. Informačné on-line workshopy pre záujemcov o Nemecko
Je vašim cieľom zamestnať sa v Nemecku u tamojšieho zamestnávateľa? Neviete ako na to? Skúste to spolu s nami, poradcami siete EURES alebo zástupcami Bundesagentur für Arbeit – ZAV alebo všetko v kombinácii s platformou „make-it-in-germany“. I v tomto roku sú záujemcom o Nemecko k dispozícii on-line workshopy, ktorých hlavnou témou je práca v tejto krajine. ZAV – Zentrale Auslands- und Fachvermittlung / Centrála pre sprostredkovanie kvalifikovanej pracovnej sily zodpovedá predovšetkým za podporu sprostredkovania práce v Nemecku pre kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia. Je súčasťou Bundestagentur für Arbeit.
Experti tejto inštitúcie vás zorientujú v témach:
– Vstup na nemecký trh práce
– Uznanie kvalifikácie
– Sociálne zabezpečenie
– Programy na štúdium nemčiny
Vďaka nim môžete získať rady k zostaveniu žiadosti o prijatie do zamestnania v súlade s tamojšími očakávaniami; môžu vám byť nápomocní pri hľadaní zamestnania.
Nemecky a anglicky hovoriaci experti sú vám k dispozícii v PO- PIA v čase 8:00 – 16:00 hod. On-line bezplatné workshopy zástupcovia ZAV pripravujú pre záujemcov zo zahraničia v sekcii tzv. “WebTutorials”.
Prehľad on-line workshopov pre rok 2024 :
11.9.2024 “Working and living in Germany” – o 10:00 hod.
14.10.2024 “Craftsmen for Germany” – o 10:00 hod.
16.10.2024 “Engineers for Germany” – o 10:00 hod.
20.11.2024 ” Working in Hotel and Gastronomy sektor” – o 10:00 hod.
Hoci je účasť na workshopoch bezplatná, je potrebné registrovať sa vopred. Zo skúseností odporúčame túto informáciu brať na vedomie.
„Make it in Germany“. Cieľom portálu je nadchnúť kvalifikované pracovné sily, študentov z celého sveta mieriacich do Nemecka. Prednosťou tohto portálu je, že je svojim užívateľom dostupný vo viacerých jazykových mutáciách; možnosť osobných konzultácií so zástupcami inštitúcie telefonicky, e-mailom, prostredníctvom chatu. Portál sa môže stať sprievodcom na vašej ceste do Nemecka. Množstvo cenných rád a informácií oceníte nielen vo vašej cieľovej pracovnej destinácii, ale spoločne môžete svoju cestu za budúcnosťou plánovať ešte vo vašej domovine.
5. Program finančnej podpory mobility TMS pre Nemecko
Pri hľadaní práce, stáže alebo učňovskej prípravy v Nemecku môže využiť tiež finančné príspevky z programu finančnej podpory TMS.