Prejsť na obsah

Ako napísať motivačný a sprievodný list

Ako napísať motivačný a sprievodný list

Zaujala vás ponuka práce? So životopisom by ste mali zamestnávateľovi poslať aj sprievodný list. Ak zamestnávateľ k životopisu žiada motivačný list, nezabudnite ho pripojiť!

Sprievodný list je váš prvý kontakt so zamestnávateľom – vyvolajte ním záujem.

Sprievodný list je text písaný do tela e-mailu. Oproti motivačnému listu je kratší a je vhodné adresovať ho konkrétnej osobe, väčšinou personalistovi. Má skôr formálny charakter a slúži ako úvod do vášho životopisu. Pri písaní sprievodného listu text prispôsobte konkrétnej pracovnej ponuke a zdôraznite v ňom relevantné skúsenosti a zručnosti. Uveďte, prečo chcete v spoločnosti pracovať a akým prínosom sa pre ňu môžete stať.  Dobrý sprievodný list motivuje personalistu, aby sa o vás chcel dozvedieť viac. Veta „Mám záujem o pracovnú pozíciu a posielam Vám svoj životopis“ rozhodne nie je postačujúca.

Motivačný list vám dáva šancu vyniknúť spomedzi ostatných uchádzačov.

Motivačný list je dlhší a poskytuje detailnejší pohľad na vašu motiváciu a ciele. U zamestnávateľa má vzbudiť záujem a otvoriť vám cestu k osobnému pohovoru. Môže mať osobnejší tón a okrem skúseností má zdôrazniť vaše osobné vlastnosti, záujmy a to, čo vás poháňa.

Základnú štruktúru motivačného listu tvoria 3 odseky:
1.     prečo sa o prácu uchádzate, prečo ste vhodný kandidát, čo o spoločnosti viete;
2.     aké sú vaše pracovné úspechy (podložte ich konkrétnymi príkladmi);
3.     aké sú vaše predpoklady a zručnosti pre danú pozíciu.

Text motivačného listu by mal byť zrozumiteľný a nie príliš dlhý.

Ponúkame vám niekoľko rád, ako na to:

  • Na každú pracovnú ponuku posielajte aktualizovaný motivačný list prispôsobený pracovnej pozícii, o ktorú sa uchádzate. Ak ste sa rozhodli pre úpravu už napísaného motivačného listu, nezabudnite aktualizovať všetky informácie, vrátane adresáta, oslovenia a podobne.
  • Dodržte odporúčanú štruktúru. Motivačný list má obsahovať vaše kontaktné údaje, údaje zamestnávateľa, miesto a dátum vypracovania. Začnite oslovením a v úvode napíšte, čím vás ponuka zaujala. Pokračujte popisom vašich skúseností a znalostí, dôraz klaďte na tie, ktoré sú dôležité pre konkrétne pracovné miesto. Uveďte príklady, ako ste tieto skúsenosti využili v minulosti. Neopakujte údaje zo životopisu, iba zdôraznite, ktoré jeho časti sú najdôležitejšie pre danú pozíciu. Nezabudnite uviesť vaše osobnostné vlastnosti a záujmy.
  • Ukážte, že o zamestnávateľovi niečo viete, že pre vás nie je neznámy. V motivačnom liste by malo byť vidieť znalosť spoločnosti, v ktorej sa o prácu uchádzate.
  • Píšte pozitívne, buďte úprimní a sebavedomí. Uvádzajte len pravdivé informácie a buďte pripravení ich na osobnom pohovore aj obhájiť. Svoje schopnosti podložte minulosťou.
  • Vyhnite sa gramatickým chybám, ohováraniu predchádzajúcich zamestnávateľov, neklaďte podmienky. Priestor na rozhovor o platových podmienkach bude na osobnom pohovore.
  • Napíšte dôvod pre osobné stretnutie, prejavte ochotu  prispôsobiť sa termínu.
  • Nezabudnite na kontrolu. Prečítajte si motivačný list ešte raz, dbajte na aktuálnosť údajov, správnu gramatiku, formálnu úpravu (rovnaký typ, farba písma). Ak motivačný list tlačíte, podpíšte ho. Pri elektronickom zasielaní podpis nie je nutný.
  • Vložte súhlas so spracovaním osobných údajov, aby si zamestnávateľ vašu žiadosť mohol ponechať vo svojej databáze.

Rady, ako napísať sprievodný a motivačný list ponúka aj portál ProfesiaKariéra.

Odporúčame:

7 tipov ako napísať žiadosť o zamestnanie