Práca alebo univerzita – čo je pre vás to pravé?

Rozhodovanie o vlastnej budúcnosti nie je nikdy ľahké, a to najmä keď máte ešte celý život pred sebou a bojíte sa, že si vyberiete zle. Mnoho mladých ľudí po skončení strednej školy stojí pred jedným z prvých veľkých rozhodnutí: mám ísť na vysokú školu alebo rovno do práce? Na túto odvekú otázku nie je ľahká odpoveď. Niekoľkými postrehmi, ktoré sme zhromaždili, by sme vám chceli pomôcť pri výbere najvhodnejšieho riešenia.

 

Všetko závisí od toho, čo chcete v živote robiť...

V niektorých priemyselných odvetviach sa od zamestnancov už tradične vyžaduje vysokoškolské vzdelanie. Ide o viac akademicky zamerané oblasti, napr. medicínu, matematiku alebo vedu, v prípade ktorých je na získanie potrebných znalostí potrebné niekoľkoročné štúdium.

V mnohých odvetviach, predovšetkým v ktorých sa vyžadujú odbornejšie znalosti, však môže mať pracovná prax rovnakú hodnotu ako vysokoškolský diplom, keďže prináša praktické skúsenosti. Práve to vo vysokoškolskej príprave niekedy chýba. Premyslite si, akú kariéru by ste si predstavovali a možno zistíte, že to často určuje aj to, akým smerom sa musíte vydať.  

 

... a ak to ešte vlastne neviete

A čo vtedy, keď ste sa ešte nerozhodli, čo by ste chceli v živote robiť? To, že si práve vyberiete vysokú školu alebo prácu ešte neznamená, že sa tomu upisujete na celý život. Ak sa neskôr rozhodnete, že chcete zmeniť oblasť svojho pôsobenia, čas, ktorý strávite na univerzite alebo v práci rozhodne nebude stratený. Komunikačné zručnosti a digitálne poznatky sú prenosné a univerzálne. Zídu sa vám v ktoromkoľvek odbore.

Možno sa tiež oplatí pozrieť na zručnosti a pracovné pozície, o ktoré majú zamestnávatelia najväčší záujem. Môže sa stať, že tam nájdete niečo, čo vás zaujíma a zvýši vaše šance na získanie zamestnania – či už pôjdete rovno práce alebo sa do nej dostanete obchádzkou cez vysokú školu.  

 

Finančné dôsledky

Peniaze boli vždy citlivou témou, sú však dôležitým aspektom pri rozhodovaní. Najmä v krajinách, v ktorých mladí ľudia často opúšťajú vysokú školu s veľkými dlžobami. Vo väčšine odborov si štúdium vyžaduje určité náklady, čo môže ovplyvniť váš život aj po skončení školy, zatiaľ čo pri práci si viete nejaké peniaze odložiť.

Je možné, že z dlhodobého hľadiska sa však táto investícia oplatí, keďže vysokoškolský diplom často otvára dvere k lepšie plateným pracovným miestam. V mnohých krajinách EÚ sú ponúkané aj štipendiá, ktorými si mladí ľudia môžu vypomôcť počas štúdií bez toho, aby museli zdĺhavo splácať dlhy po ich skončení.

 

Môžete sa rozhodnúť pre obidve

Mnohí vysokoškoláci kombinujú štúdium s prácou na čiastočný úväzok, aby získali buď nejaké to vreckové navyše alebo skúsenosti. Nie vždy je to však možné, najmä ak si vyberiete odbor s náročným študijným programom. Ide však o dobrý spôsob, ako čo najviac využiť výhody obidvoch.

Na druhej strane, ak sa momentálne rozhodnete zamestnať, ešte to nemusí znamenať, že sa štúdia nadobro vzdávate. Vďaka technologickému pokroku sú v súčasnosti čoraz dostupnejšie možnosti diaľkového štúdia, zatiaľ čo kurzy popri zamestnaní vám umožňujú flexibilitu, ktorú potrebujete.

Čoraz viac univerzít ponúka pomoc pri riešení tejto dilemy prostredníctvom študijných programov zahŕňajúcich štúdium i prácu. Ak si takýto program vyberiete, budete môcť vyťažiť to najlepšie z obidvoch. Tak prečo sa nepozrieť na to, čo vám ponúkajú vysoké školy vo vašej krajine, či v zahraničí?

 

Je tu ešte aj tretia možnosť

Učňovská príprava, stáže a odborné stáže sú ďalším spôsobom, ako prepojiť prácu a štúdium. Sú vynikajúcou príležitosťou na postupné spoznanie priemyselnej oblasti alebo profesie, po ktorej túžite, ako aj na získanie užitočných skúseností. Začnite v sekcii príležitosti pre mladých služby Drop’[email protected] a vyhľadajte si ideálnu učňovskú prípravu, stáž, či odbornú stáž.

 

Samozrejme, pri rozhodovaní treba zvážiť aj mnoho ďalších kritérií, keďže nejde o jednoduché rozhodnutie – veríme však, že vám náš článok pomohol stanoviť si to podstatné! Nech sa už rozhodnete pre čokoľvek, prečo tomu nedodať ďalší rozmer tým, že to zrealizujete v inej krajine? V našom článku o štúdiu, odbornej príprave alebo práci v zahraničí  nájdete na začiatok niekoľko základných rád.

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop´[email protected]

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Pripojte sa k sieti EURES na sociálnej sieti Facebook

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Twitter

Pripojte sa k sieti EURES prostredníctvom siete LinkedIn

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Google+

 

 

 

www.eures.europa.eu