Ako sa vyrovnať s negatívnou odpoveďou na žiadosť o zamestnanie

Všetci sme to už zažili. Napísali ste vynikajúci životopis, zostavili dokonalý sprievodný list, zabodovali na pohovore, čakali na telefonát či e-mail so zatajeným dychom a… dostali ste odpoveď „ďakujeme za záujem, ale neuspeli ste“. Ak ste teda mali vôbec to šťastie, že ste dostali odpoveď.

 

Akceptovať negatívnu odpoveď je ťažké, v akejkoľvek forme. Ani osoba s najvyšším sebavedomím na svete nie je uchránená pred pochybnosťami, ktoré môže vyvolať odmietavá odpoveď. Ak ide o pracovné príležitosti, vysoká úroveň konkurencie na modernom trhu práce znamená, že s týmto problémom bojujete stále dokola.

Ako sa teda vyrovnať s negatívnou odpoveďou, alebo dokonca, ako ju využiť vo svoj prospech? Po dôkladnom zvážení sme prišli na štyri základné body, ktoré treba zohľadniť:

Odmietnutie... netreba brať vždy osobne

Jednou z hlavných vecí, ktorú nemôžete v rámci procesu hľadania zamestnania ovplyvniť, je to, kto sa spolu s vami uchádza o pracovné miesto. Bez ohľadu na to, ako veľmi vyhovuje váš profil náplni práce a aký dokonalý ste pre danú pozíciu, vždy sa môže stať, že niekto iný má o niečo viac skúseností. Tých pár zručností navyše. Nejakú ďalšiu kvalifikáciu. Určite ide o malé rozdiely, ale ak sa na to isté pracovné miesto prihlásilo 100 ľudí, často to stačí danej osobe na to, aby sa dostala na prvé miesto.

Ak si to uvedomíte, lepšie pochopíte, že odmietnutie vždy neznamená, že nie ste dobrý. Môže jednoducho znamenať, že sa spolu s vami uchádzal o miesto niekto, kto je trochu viac kvalifikovaný. Nevzdávajte sa, nabudúce ten niekto môžete byť práve vy!

 

Odmietnutie... vás môže posunúť ďalej

Čím viac žiadostí pošlete, tým vám to pôjde lepšie. To isté platí o pohovoroch – každý, ktorý absolvujete, vás obohatí o skúsenosti, očakávania a prispeje k príprave na ďalší. Požiadajte o spätnú väzbu vždy, ak to je možné, a riaďte sa ňou v budúcnosti. Takto vám odmietnutie môže vlastne pomôcť k tomu, že upravíte svoj prístup k hľadaniu zamestnania a ešte z neho vyťažíte, pretože si zlepšíte šance na získanie pracovného miesta.

 

Odmietnutie... môže znamenať, že na vás čaká niečo lepšie

Nikdy neviete, čo sa stane v nasledujúcej minúte, hodine, ďalší deň. Namiesto toho, aby ste vnímali odmietnutie ako zlyhanie, prečo sa naň nepozerať ako na príležitosť? Nech už to bolo akékoľvek pracovné miesto, zároveň ste dostali možnosť získať iné, a ktovie? Možno bude oveľa lepšie.

 

Odmietnutie... môže posilniť sebadôveru

Znie to nepravdepodobne, ale skúsenosť s negatívnou odpoveďou môže byť v skutočnosti pozitívna. Odmietnutie vám pomôže odhaliť vlastnosti, o ktorých ste netušili, že ich máte, a takisto určiť skutočné dôvody vašich negatívnych pocitov. Ste nešťastný preto, že ste nezískali to pracovné miesto, alebo preto, že ste ho naozaj chceli? Alebo možno preto, že ste len otrávený z odmietnutia? Otázky tohto typu môžu byť kľúčové na prispôsobenie stratégie hľadania pracovného miesta a dosiahnutia úspechu.

Takáto sebareflexia vám pomôže nielen uznať, že odmietnutie nebolo namierené voči vašej osobe, že je to dobrá skúsenosť a že na vás čaká niečo lepšie – ale aj skutočne tomu veriť. Uvidíte, že aj keď odmietnutie vždy zabolí, nie je to koniec sveta. Ide o normálnu súčasť života a o niečo, čo môžete využiť, aby ste boli silnejší.

Chcete posilniť svoje šance a zmeniť „ďakujeme za záujem, ale neuspeli ste“ na „ste prijatý“? Náš článok o 5 pravidlách písania presvedčivého sprievodného listu obsahuje niekoľko výborných rád.

 

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Pripojte sa k sieti EURES na sociálnej sieti Facebook

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Twitter

Pripojte sa k sieti EURES prostredníctvom siete LinkedIn

 

 

www.eures.europa.eu