Štúdium, odborná príprava alebo práca v zahraničí – čo treba vedieť?

Jednou z úžasných výhod občana EÚ je, že sa môže slobodne pohybovať z ktoréhokoľvek členského štátu do iného za prácou alebo štúdiom. Je to lákavá vyhliadka do budúcnosti, ktorú každoročne využívajú tisíce mladých ľudí, aby si rozšírili obzory. Vzhľadom na túto skutočnosť sme zostavili naše najlepšie tipy pre tých, ktorí sa odhodlajú využiť nejakú príležitosť v zahraničí.

Vyhľadajte si vopred informácie

Jazyk, kultúra, náboženstvo, viera – každá krajina EÚ je úžasne jedinečná a má svoje vlastné zvyky. Na internete si môžete nájsť potrebné informácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť si obraz o všeobecných zvykoch a etikete vo vašej cieľovej krajine a pripraviť sa na život v zahraničí. Služby siete EURES vám môžu pomôcť nájsť Tvoje prvé pracovné miesto EURES v zahraničí a webové sídlo siete EURES ponúka praktické tipy na život a prácu v zahraničí v jednotlivých zúčastnených krajinách. Výborným spôsobom, ako sa dozvedieť o príležitostiach v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu v EÚ je aj program Erasmus+.  Vždy zažijete nejaké chyby a smiešne nedorozumenia (a je to v poriadku – nikto neočakáva, že prídete ako expert!), ale ak budete mať základné znalosti, mali by ste byť schopný rýchlo sa prispôsobiť novému okoliu a cítiť sa, akoby ste tam patrili.

Naučte sa jazyk

Naučiť sa jazyk, ktorým sa v danej krajine hovorí, sa môže zdať ťažkou úlohou, alebo možno to nie natoľko potrebné, pokiaľ tam idete len nakrátko, ale môže vám to ponúknuť aj množstvo výhod, najmä ak pracujete v úzkom kontakte s inými ľuďmi. Nemusíte hovoriť plynule, ale vďaka dobre zvládnutým základom bude komunikácia jednoduchšia a dokonca vám môže priniesť nové príležitosti tak zo spoločenského, ako aj z pracovného hľadiska.

Prekonajte svoj strach

Je prirodzené byť pri nástupe do novej práce, učňovskej prípravy alebo kurzu nervózny, najmä ak sa to deje v neznámom prostredí inej krajiny. Nie ste sám! Ak ste na univerzite, zrejme budú v kurze aj iní študenti v rovnakej situácii a bude k dispozícii aj podpora od samotnej univerzity. Rovnako tak na pracovisku niektorí z vašich kolegov boli možno v minulosti v rovnakej pozícii a môžu sa s vami podeliť o svoje skúsenosti.

Využite čo najlepšie ponúkané príležitosti

Nové prostredie prináša nové príležitosti, tak ich využite! Učte sa od talentovaných ľudí okolo vás, požiadajte o radu, keď ju potrebujete, a hľadajte príležitosti na obohatenie svojej kariéry. Využite služby poskytujúce poradenstvo ohľadne kariérneho rozvoja na vašej univerzite alebo kontakty prostredníctvom vášho pracoviska. Nikdy nezabudnite nadväzovať ďalšie kontakty. Nikdy neviete, kedy sa z človeka, s ktorým ste nadviazali rozhovor v jedálni, môže stať váš budúci zamestnávateľ.

Baľte sa rozvážne

Dôsledne sa zamyslite nad tým, kam idete a čo budete potrebovať. Ak sa sťahujete do Španielska, zrejme nebudete potrebovať svoje obľúbené vlnené ponožky. Rovnako platí, že ak sa sťahujete do Spojeného kráľovstva, je dobré pribaliť si dáždnik! Bez akých vecí, vďaka ktorým sa doma cítite pohodlne, si neviete život predstaviť? Nespoliehajte sa na to, že ich zoženiete v miestnom supermarkete – niektoré výrobky sú zrejme špecifické pre vašu domovskú krajinu, tak si ich určite vezmite so sebou.

Dajte si do poriadku finančné záležitosti

Ak plánujete byť v zahraničí dlhšie než niekoľko mesiacov, je zrejme vhodné otvoriť si nový bankový účet v cieľovej krajine, aby ste mali jednoduchý prístup k finančným prostriedkom. Ak to však nie je možné, je rozumné informovať banku v domovskej krajine, že sa sťahujete do zahraničia, aby si nemyslela, že vaše údaje o účte boli odcudzené!

A čo je najdôležitejšie... užite si to!

Áno, ste v inej krajine EÚ, aby ste tam pracovali, odborne sa vzdelávali alebo študovali. To však neznamená, že si to nemôžete užiť. V každej krajine nájdete jedinečné pamiatky, ktoré treba vidieť, zaujímavú históriu, do ktorej treba načrieť, a kultúru. Vyhraďte si na to nejaký čas a dbajte na to, aby ste sa domov nevracali s pocitom, že vám niečo uniklo.

Dúfame, že vám tento článok poskytol hodnotné základné informácie pre vaše zahraničné dobrodružstvá, a teraz vám už môžeme len popriať veľa šťastia!

 

Súvisiace odkazy:

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’[email protected]

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES Slovensko

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Pripojte sa k sieti EURES na sociálnej sieti Facebook

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Twitter

Pripojte sa k sieti EURES prostredníctvom siete LinkedIn

 

 

 

 

 

www.eures.europa.eu