Zapôsobte svojim životopisom na maximum – vyskúšajte iný prístup!

V závislosti od typu práce, o ktorú sa uchádzate, môže zamestnávateľ niekedy chcieť zistiť, kto ste a potom posúdiť Vaše zručnosti a prax. Prečo teda nespojiť video životopis s tradičnejšou verziou? Ak si myslíte, že je to pre vás to pravé, prečítajte si naše odborné rady o tom, kedy video životopis predložiť a na čo musíte pri jeho nakrúcaní prihliadať.

Či video životopis použiť alebo nie, bude závisieť od vás a typu práce, o ktorú sa uchádzate. Článok, ktorý bol nedávno zverejnený v britských novinách Guardian, cituje Simona Thompsona, konateľa spoločnosti VideoRecruit. On zastáva názor, že video životopisy sa môžu použiť vždy, keď chcete urobiť na zamestnávateľa dojem. „Už len samotný fakt, že ste venovali čas príprave video životopisu, zamestnávateľovi ukazuje, že ste kvôli úspechu pripravený spraviť niečo navyše.

Ako teda vyhotoviť dobrý video životopis?

Na rozdiel od tradičných životopisov tu nie sú dané žiadne pravidlá, pokiaľ ide o formát. Táto voľnosť vám môže dávať slobodu a zároveň aj spôsobiť problémy. Odborníci sa zhodujú, že klip by mal mať 1 až 3 minúty. Elizabeth Bacchus, kariérny kouč a zakladateľka spoločnosti  The Succesfsfull CV Company hovorí, že za 60 – 120 sekúnd toho môžete povedať veľa.

„Predstavte sa, povedzte, prečo ste tá správna osoba pre tú správnu prácu a majte na pamäti, že máte len pár sekúnd na to, aby ste ich zaujali,“ hovorí. Dôležité je nezabudnúť na konci povedať „Vopred vám ďakujem, že ste si našli čas, aby ste si prečítali môj životopis“. Video je upútavka na klasický životopis, ktorý pošlete spolu s videom.

Je potrebné, aby ste svoj vzhľad brali vážne. Pravdepodobne najlepšie je obliecť si to, čo by ste si do danej spoločnosti obliekli aj na skutočný pohovor, čiže ak sa zdá, že uprednostňujú neformálnu eleganciu, oblečte sa podľa toho.

Budete musieť vystupovať ako šťastná a sebavedomá osobnosť, takže si najskôr nafilmujte nejaké klipy a starostlivo si ich pozrite, aby ste zistili, či ste spokojný s tým, ako pôsobíte. Bolo by dobré, keby ste klip pustili aj priateľom, aby ste zistili, či podľa nich pôsobíte tým najlepším dojmom.

A ako vyzerá zlé video?

Chybou je čítanie poznámok „mimo záber“, pretože sa budete neustále pozerať smerom od osoby vedúcej pohovor, čo diváka odradí. Dajte si tiež pozor, aby vás prostredie, v ktorom filmujete, predstavovalo v tom najlepšom svetle – aké plagáty alebo obrázky sú v pozadí? Je v priestore okolo vás poriadok? Keď filmujete doma, osobu vedúcu pohovor pozývate k sebe, takže si predstavte, že práve vchádza cez Váš prah. 

Naozaj sa používajú alebo je to len nepatrný trend: 

Meet The Real Me, webová stránka, ktorá pomáha uchádzačom o zamestnanie pri tvorbe a zdieľaní video životopisov, bola založená v roku 2009 a doteraz pomohla nakrútiť video životopis viac než 10 000 uchádzačom, uvádza sa v článku v novinách Guardian Majiteľ webovej stránky Marc Fels si myslí, že je to najmä kvôli rozšírenému používaniu webových kamier a širokopásmového pripojenia. 

Stránka VideoRecruit, ktorá bola spustená v roku 2012, umožňuje ľuďom nahrávať profily s videom alebo bez neho. Na ľudí s nahratým životopisom klikne v priemere 7,6-krát viac ľudí než na tých, ktorý ho nemajú. „Ľudia sú zvedaví a chcú vidieť video životopisy, pretože predstavujú niečo nové a vizuálne komunikujú viac než životopis na papieri,“ hovorí Simon.

Takže ak si myslíte, že práca, o ktorú sa uchádzate, kladie dôraz na to, ako oslovujete neznámych ľudí, nakoľko ste tvorivý a komunikačné zručnosti by boli hodnotené vysoko, prečo to neskúsiť? Venujte dostatok času tomu, aby ste to urobili správne a váš životopis možno bude na zozname zamestnávateľa vysoko.

Súvisiace odkazy:

Ako používať portál EURES pre uchádzačov o zamestnanie 

Ďalšie informácie:

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES prezamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Pripojte sa k sieti EURES na sociálnej sieti Facebook

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Twitter

Pripojte sa k sieti EURES prostredníctvom siete LinkedIn

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Google+

 

 

 

www.eures.europa.eu