5 veľkých výhod stáže

Jonna Dromberg (22) pracuje ako stážistka v spoločnosti CupoNation vo Fínsku. Keďže práve dostala ponuku na učňovskú prípravu v tejto spoločnosti, vie najlepšie uviesť päť vynikajúcich výhod stáže...

 

 

Skutočný svet

Možno si viete predstaviť, ako chutí jablko, keď vám to niekto vysvetlí, ale na to, aby ste to vedeli úplne, je kľúčové ochutnať ho sám. To isté platí pre vzdelávanie. Dobrá učebnica či profesor vysvetľujúci teóriu vám neprinesú úplný obraz. Môžete si o danom predmete prečítať všetky najlepšie knihy na svete, či už ide o dejiny alebo marketing, ale nikdy sa to nevyrovná skutočnej skúsenosti.

Kombinácia vzdelávania a stáže vám poskytne naozaj silné základy, na ktorých môžete stavať kariéru. Samotné vzdelávanie vám poskytne teóriu o tom, aký stavebný materiál využiť, čo však samo osebe nemá praktickú hodnotu. 

 

O krok pred ostatnými 

Zamestnali by ste osobu, ktorá má len teoretické znalosti, alebo by ste sa rozhodli pre osobu, ktorá má teoretické znalosti, ako aj skutočné skúsenosti vo svojej oblasti? O každé pracovné miesto na plný pracovný čas prispôsobené pre mladých ľudí vždy bude obrovský počet záujemcov, ktorí ho budú chcieť získať skôr ako ostatní. 

Stáž vám poskytne výhodu, pretože budete doslovne o krok pred ľuďmi, ktorí nemajú skutočné skúsenosti. Vyzerá to dobre vo vašom životopise a hoci nikto neočakáva, že „všetko viete“, ocenia, že viete viac ako uchádzači, ktorí nikdy nezdvihli zrak od svojich kníh. 

Vaša stáž môže predstavovať výhodu, ktorú budete potrebovať na získanie práce na plný pracovný čas, ktorú skutočne chcete! 

 

Úžasná skúsenosť 

To, že mi bola pridelená skutočná zodpovednosť, bola pre mňa úžasná skúsenosť. Je to jedna z vecí, vďaka ktorým rastiem, a to na pracovnej aj osobnej úrovni. Len si dajte pozor, aby ste si našli miesto v spoločnosti, ktorá vás vníma ako aktívum, nie ako kancelársku krysu.  

Je obrovskou výzvou, keď vám šéf po prvý raz zverí zodpovednosť za nejaký projekt, a je veľmi pravdepodobné, že budete pociťovať veľký tlak. Pritom si však pamätajte, že nie ste na tejto pozícii, lebo máte šťastie. Tento druh príležitostí sa k vám dostáva pre to, kým ste a čo viete robiť. Váš šéf vás neprijal do zamestnania náhodou, a ak veria, že ste pripravený na dôležitú úlohu, zrejme to tak je. Nikto netvrdí, že to bude ľahké, ale určite budete schopný pochopiť to a vyjsť z toho silnejší.

 

Kultúrne znalosti 

Doma alebo v zahraničí – stáž vám dáva príležitosť dozvedieť sa o novej pracovnej kultúre. V Nemecku sa k veciam často pristupuje inak, než som zvyknutá vo Fínsku. Nie nevyhnutne lepšie či horšie, len odlišne. Tento druh skúsenosti vám skutočne umožní pochopiť, ako rôzne spoločnosti podnikajú. Vezmite si z toho pozitíva a využite ich vo svoj prospech! 

 

Zadné vrátka 

Nikdy nebuďte „príliš dobrý“ na stáž. Presvedčenie, že by ste po škole mali mieriť priamo na pozíciu na plný pracovný čas, by mohol byť krok vedľa. Väčšina spoločností ponúka stáže a je zrejme oveľa pravdepodobnejšie, že získate prácu na plný pracovný čas, ak vedia, kto ste a čo znamenáte, pričom sa už preukázala vaša hodnota v praxi. A ak neponúkajú stáže, dobre... ako som už spomenula: nikdy nie je zlé byť krok pred ostatnými. 

 

Máte záujem o stáž? Tak si pozrite Drop’[email protected] a zistite viac o ponúkaných príležitostiach pre mladých ľudí a nájdite si stáž, ktorá vám bude dokonale vyhovovať!

 

Dôležité odkazy:

CupoNation

Päť tipov pri hľadaní stáže

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’[email protected]

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Pripojte sa k sieti EURES na sociálnej sieti Facebook

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Twitter

Pripojte sa k sieti EURES prostredníctvom siete LinkedIn

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Google+

 

 

www.eures.europa.eu