10 tipov ako napísať skvelú medzinárodnú žiadosť o zamestnanie

 

Potrebujete napísať životopis (CV), rezumé a motivačný list v cudzom jazyku? Úloha, pred ktorou stojíte nepatrí medzi ľahké ani v materinskom jazyku a v cudzom jazyku je ešte oveľa ťažšia. Ak si však chcete splniť sen o práci v zahraničí, určite to stojí za vynaloženú námahu.

Väčšina pozvaní na pracovný pohovor je reakciou na dobre napísanú žiadosť  a každej dobrej žiadosti predchádza prieskum. V tomto článku nájdete užitočné tipy, ktoré vám môžu výrazne pomôcť.

 

 

1. Rozlišujte medzi resumé a životopisom 
Hoci sa slová resumé  a životopis v angličtine môžu zamieňať, nejde o ten istý dokument.
Váš životopis je detailným zoznamom vašej kariéry, vzdelania a úspechov - zahŕňa takmer všetko, čo ste kedy urobili a pri rôznych žiadostiach ostáva nemenný. Ak by bol životopis úplný film o vašej kariére, resumé by bolo trailerom: je oveľa kratšie - najlepšie jedna, ale nie viac ako dve stránky – a mení sa tak, ako ho musíte prispôsobiť pozícii, o ktorú sa uchádzate. Resumé v podstate obsahuje iba tie schopnosti a úspechy, ktoré sú dôležité pre konkrétnu prácu a mali by poskytnúť prijímajúcemu personalistovi stručný prehľad o tom, kto ste a čo môžete priniesť spoločnosti.

2. Zistite, čo použiť
Ale počkajte, je tu toho viac - tieto dva dokumenty sa používajú vo svete rozdielne. Podľa Undercover Recruiter Severoameričania zvyčajne preferujú resumé  (ak nie je požadované inak, alebo ak sa uchádzate o akademickú prácu v oblasti výskumu), zatiaľ čo náborári a zamestnávatelia vo Veľkej  Británii, Írsku, v Európe a na Novom Zélande vo všeobecnosti používajú len životopisy. Aby sme to zjednodušili, Austrálčania, Indovia a Juhoafričania používajú pojmy zameniteľne a zdá sa, že  v súkromnom sektore je preferované resumé, zatiaľ čo životopisy sa používajú na pozície vo verejnej službe. Najlepšie však bude, opýtať sa (personálnej kancelárie alebo miestneho priateľa), koľko podrobností im potrebujete poskytnúť.

3. Zvoľte správny jazyk
Napíšte žiadosť v jazyku, v ktorom je ponuka inzerovaná. V prípade, že jazyk inzerovanej pozície nie je úradným jazykom krajiny, môžete pridať aj preloženú verziu. (Ak napríklad odpoviete na anglicky inzerovanú pozíciu v Nemecku, môžete pridať anglickú aj nemeckú žiadosť, avšak angličtina bude mať prednosť.) Môžete mať tiež len LinkedIn profily v rôznych jazykoch a poslať link namiesto  iného dokumentu.

4. Prispôsobujte, prispôsobujte, prispôsobujte
Vždy prispôsobte svoju žiadosť krajine, pozícii a spoločnosti - ak máte výnimočnú žiadosť,  ktorá dokazuje, že ste si urobili prieskum môžete sa vyhnúť  akýmikoľvek chýbajúcim alebo nesprávnym formalitám. Vyberte si najlepšie a najdôležitejšie časti svojho životopisu pre vaše resumé alebo motivačný  list a upravujte, vymazávajte a usporiadajte tak, aby ste zaujali („ušite“ svoj životopis/resumé na mieru).

5. Reálne zhodnoťte svoje jazykové kompetencie
Buďte úprimní, čo sa týka jazykových zručností. Ak ste uviedli, že ovládate jazyk plynulo, ten, kto s vami bude viesť pohovor okamžite  zistí, či je to pravda. Toto nie je miesto na podvádzanie a preháňanie.

6. Hrajte podľa pravidiel – fotografia áno, či nie?
Pridanie profesionálne vyzerajúcej fotografie s vysokým rozlíšením do vašej žiadosti nemusí byť vždy najlepší nápad, napr.:  v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve a Austrálii by ste nikdy nemali prikladať fotografiu. V Nemecku a vo Francúzsku naopak musíte pridať fotografiu. Je dôležité, aby ste si urobili prieskum - príliš veľa žiadostí  sa dostalo do koša, pretože nerešpektovali zaužívané pravidlá. Dôvodom spravidla býva legislatíva, kedy zamestnávatelia nechcú riskovať, že budú obvinení z diskriminácie na základe vzhľadu. Ak si nie ste istí fotografiou, môžete vždy pridať svoje (personalizované ) LinkedIn URL do záhlavia životopisu - prijímajúci personalista (HR) tak má šancu pozrieť si váš profil s fotografiou.

7. Zoznámte sa s Europasom
Ak si hľadáte prácu v rámci Európe, využite  Europass, on-line nástroj, ktorý vám umožní účinne a prehľadne predstaviť svoje schopnosti a kvalifikáciu https://europass.cedefop.europa.eu/sk/documents/curriculum-vitae

8. Pozor na detaily
Pri prieskume venujte zvýšenú pozornosť detailom, ktoré môžu predať alebo pokaziť žiadosť  skôr, ako si niekto dokonca prečíta vaše úspechy a skúsenosti, napr. v Nemecku musíte svoj životopis podpísať a dole uviesť dátum, v Japonsku musíte vyplniť (niekedy ručne!) Rirekisho, japonský životopis s veľmi prísnymi pravidlami alebo shokumu keirekisho, ktorý preukazuje vaše pracovné skúsenosti. V mnohých európskych štátoch sa očakáva, že uvediete svoj vek (dátum narodenia), rodinný stav a dokonca aj počet detí, čo by v Spojených štátoch znamenalo predčasné ukončenie Vášho úsilia (takže buďte obozretní!). K ďalším dôležitým detailom, ktoré sa líšia od krajiny ku krajine, patrí zahrnutie (alebo vynechanie) kariérneho cieľa, referencie, stupne/známky a počet dokumentov, ktoré musíte odoslať spolu s vašou žiadosťou.

9. Získajte správne čísla
Zamerajme sa ešte viac na podrobností:  Vaše skóre sa zvýši, ak pridáte kód danej krajiny k svojmu telefónnemu číslu, prípadne sa zmienite o časovom posune. To isté platí pri v prípade uvádzania  správnej formy  dátumu (poradie mesiaca, dňa a roka) a , samozrejme, výber správneho formátu papiera (v prípade, že sa žiadosť vytlačí). To dokazuje, že ste si dobre urobili domácu úlohu a ste nakoniec taký dôsledný, precízny a orientovaný na detail ako tvrdíte.

10. Požiadajte o pomoc
Žiadosti o prácu si  vždy zaslúžia  kontrolu pravopisu a korektúry. Ak máte možnosť, požiadajte o kontrolu všetkých dokumentov človeka, ktorý ovláda príslušný jazyk, ako aj gramatiku a štylistiku. Ak chcete požiadať o prácu v určitej krajine a ste ochotní urobiť všetko, čo je potrebné, najať si profesionálneho pisateľa resumé môže byť dobrou investíciou.

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn