Start up - podnik predurčený na rýchly rast.

Start up - „podnik, ktorý je predurčený na rýchly rast.

P. Graham (britský venture investor)

Viac informácií k problematike  nájdete na https://www.podnikajte.sk/inspiracia/c/2186/category/priprava-na-start/article/co-je-startup.xhtml

Siemens, Lego, Gucci, Virgin a Skype sú všetko popredné svetové značky. Spolu zamestnávajú tisíce ľudí, ktorí pôsobia v stovkách krajín a tešia sa z obrovských ziskov.

Všetky sa zrodili v Európe.

Európske startupy počas stáročí ovplyvňovali celý svet a v tomto článku sa zameriame na niektoré príbehy historicky úspešných startupov z nášho kontinentu.

 

1840 – 1899 

Za posledných 170 rokov sa firma Siemens zmenila z jedinej dielne na dvore v Nemecku na priemyselnú výrobnú mocnosť s viac ako 370 000 zamestnancami. Spoločnosť bola založená v roku 1847 pod názvom Siemens & Halske a so svojimi vynálezmi a diaľkovými telefónnymi linkami čoskoro zaznamenala úspech.

Siemens nebol jedinou spoločnosťou založenou pred mnohými rokmi a so skromnými začiatkami. V tom istom roku za hranicami vo Francúzsku Louis-François Cartier prevzal šperkársku dielňu od svojho majstra a jeho vnuci neskôr pomohli rodinný podnik premeniť na celosvetovú značku luxusných výrobkov, ktorú obľubujú tak členovia kráľovských rodín, ako aj slávne osobnosti.

V Škandinávii boli v tomto období tiež založené budúce obchodné superveľmoci, a to najprv spoločnosťNokia (Fínsko, 1865), a potom Ericsson (Švédsko, 1876). Zatiaľ čo Ericsson sa od svojho založenia ako servisu na opravu telegrafov v Štokholme zameriava na telekomunikácie, Nokia bola pôvodne len celulózkou, ktorá vyrábala výrobky, ako napr. toaletný papier. Až začiatkom 90. rokov 20. storočia spoločnosť začala expandovať do oblastí, v ktorých je známa v súčasnosti.

1900 – 1949

Európa je domovom rôznych známych výrobcov áut, pričom Aston Martin zo Spojeného kráľovstva jednoznačne patrí k tým najikonickejším, a to vďaka dlhodobému spojeniu s postavou Jamesa Bonda. Spoločnosť, ktorú založili strojári Lionel Martin a Robert Bamford v roku 1913, sa len stavala na nohy, keď výrobu prvého modelu zastavilo prepuknutie prvej svetovej vojny. Napriek tomuto nešťastnému začiatku a niekedy aj kvôli turbulentnej histórii, značka Aston Martin pretrvala a nedávno svoju činnosť rozšírila aj na iné formy dopravy, ako sú motorové člny a ponorky.

Prisťahovalec Guccio Gucci pracoval v Paríži a v Londýne ako hotelový zamestnanec, a pri tejto práci sa inšpiroval luxusnou batožinou, ktorú videl u hotelových hostí. Po návrate do rodného Talianska Gucci v roku 1921 založil obchod s výrobkami z jemnej kože nesúce jeho vlastné meno. V roku 2017, teda o 100 rokov neskôr, sa táto módna značka stala v hlasovaní časopisu Forbes 47. najhodnotnejšou značkou na svete, pričom jej hodnotu  stanovili na 12,7 miliardy amerických dolárov.

LEGO je jedným z najznámejších úspešných príbehov statupov v Európe. Spoločnosť bola založená v Dánsku začiatkom 30. rokov 20. storočia a pôvodne vyrábala drevené hračky. Preslávené plastové kocky sa objavili v roku 1949, čím sa začala nadvláda spoločnosti Lego nielen na trhu s hračkami, ale aj mimo neho. V posledných rokoch spoločnosť ťaží z pretrvávajúcej obľúbenosti svojich výrobkov a rozširuje svoje podnikanie do filmového priemyslu, videohier a zábavných parkov. Vďaka ohromujúcim 75 miliardám dielov stavebníc LEGO predaným v roku 2016možno stopy  spoločnosti objaviť na celom svete.

 

1950 – 1999

Počas desaťročí, ktoré nasledovali po druhej svetovej vojne, nastal v celej Európe rýchly hospodársky rast, startupy ďalej prekvitali a stali sa prosperujúcimi podnikmi. Maloobchodný predajca oblečenia Primark, ktorý bol založený v roku 1969 v Írsku, vyplnil medzeru na trhu s lacným oblečením a vo svojich začiatkoch sa tešil zo stabilného rastu na domácej pôde. Vďaka nedávnej expanzii do Európy a USA v roku 2016 patrilo k portfóliu spoločnosti 320 obchodov v jedenástich krajinách.

Richard Branson je dnes zrejme dobre známym menom v každej domácnosti, ale začiatkom 70. rokov 20. storočia bol len začínajúcim podnikateľom, ktorý prevádzkoval zásielkovú službu s gramofónovými platňami z priestorov kostola. Neskôr si v Spojenom kráľovstve otvoril prvý obchod s hudobnými nahrávkami. Potom vynikla spoločnosť Virgin Records, ktorá počas nasledujúcich štyridsiatich rokov rozšírila svoju činnosť do oblasti dopravy, maloobchodu a telekomunikácií. V súčasnosti má skupina Virgin Group viac ako 37 miliónov priaznivcov na sociálnych médiách, 53 miliónov zákazníkov na celom svete a celosvetové výnosy vo výške 16,6 milióna GBP.

V druhej polovici tohto obdobia došlo k vzostupu startupov zameraných na technológie, ako napríklad Avast(Česká republika, 1988), TomTom (Holandsko, 1991), CD Projekt (Poľsko,1994) a Opera Software(Nórsko,1997). Všetky štyri spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti online bezpečnosti (Avast), digitálnej navigácie (TomTom), videohier (CD Projekt) a softvéru (Opera Software) dosiahli významný úspech vďaka svojim inovatívnym výrobkom a rastúcemu dopytu na digitálnom trhu.

 

2000 – 2018

Tento technologický trend pokračoval aj v novom miléniu, pričom spoločnosť Skype sa čoskoro stala kľúčovým hráčom v telekomunikačnom priemysle. Táto spoločnosť so sídlom v Luxembursku bola založená v roku 2003. Bola priekopníkom v oblasti bezplatných  videohovorov uskutočňovaných pomocou počítačov. V máji 2011 ju odkúpila spoločnosť Microsoft za 8,5 miliardy amerických dolárov. Podľa aktuálnych odhadov aplikáciu Skype aktívne použije viac ako 300 miliónov používateľov za mesiac.

Vo Švédsku v roku 2008 začala pôsobiť spoločnosť Spotify, ktorá vznikla ako odpoveď na pokračujúci boj proti pirátstvu v hudobnom priemysle. Ku koncu roka 2012 dosiahla užívateľská základňa tejto platformy s hudobným vysielaním 20 miliónov aktívnych používateľov a takmer desať rokov po jej spustení spoločnosť Spotify oznámila, že toto číslo dosiahlo 140 miliónov používateľov.

Architekt Ádám Somlai-Fischer vytvoril v Maďarsku jedinečný prototyp zoomovacej prezentácie pre vystavovanie svojich mediálnych diel. Tento prototyp sa stal základom pre fungovanie spoločnostiPrezi, ktorá začala pôsobiť v roku 2009, pričom v súčasnosti sa môže pochváliť85 miliónmi používateľov a 325 milónmi verejných prezentácií.

William Shu nedávno založil v Londýne spoločnosť Deliveroo po tom, ako zistil, že v meste chýbajú služby doručovania jedla v nočných hodinách. Spoločnosť si v prvých dvoch rokoch svojej činnosti získala medzi používateľmi značnú obľúbenosť a v roku 2015 expandovala do iných krajín. O tri roky neskôr už spoločnosť Deliveroo pôsobí v 14 krajinách a vo viac ako 140 mestách.

Toto je len malá ukážka typov úspešných startupov, ktoré v uplynulých rokoch vznikli v Európe. Dúfame, že tieto príbehy vás budú inšpirovať, a ak máte záujem o ďalšie informácie o startupoch, prečítajte si náš článokČo robiť a čomu sa vyhnúť, keď začínate podnikať.

 

Súvisiace odkazy:

Siemens

Nokia

Gucci 

Lego 

Virgin 

Skype 

Spotify

Prezi

Deliveroo

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Drop’[email protected]

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES Slovensko

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Právne upozornenie: Sieť EURES ani Európska komisia neručia za obsah žiadnej z uvedených webových lokalít tretích strán.

 

 

www.eures.europa.eu

www.podnikajte.sk