Ako napísať životopis zameraný na dosiahnuté výsledky

Nedovoľte, aby bol váš životopis iba nudným zoznamom úloh a povinností. Zdôraznite svoje úspechy a ukážte náborovým pracovníkom, čo ste schopní dosiahnuť.

Ak chcete, aby váš životopis zapôsobil na náborových pracovníkov a pomohol vám v konkurencii so skúsenejšími uchádzačmi, jeho hlavnou časťou musia byť dosiahnuté výsledky, či už menšie alebo väčšie.

 

Čo sa považuje za úspech?

Na čo ste najviac pyšní v pracovnom živote? Nemusí to byť zarobený milión – môže to byť niečo úplne jednoduché, napríklad zdolanie osobnej výzvy a získanie nových poznatkov, alebo zníženie nákladov zamestnávateľa inovatívnym spôsobom. 

Každý dosahuje malé úspechy v pracovnom živote. Ak si nie ste istí, čo máte uviesť, skúste sa poradiť s bývalými kolegami alebo si opätovne prečítať hodnotenia. Dosiahnuté výsledky nemusia byť nezvyčajné, ale musia preukázať vašu sebadôveru a to, že rozumiete vplyvom, ktoré môže mať vaša práca na podnik, a že sa zameriavate na dosahovanie výsledkov.

V životopise samozrejme uvediete všetky svoje funkcie a povinnosti, ale ak sa sústredíte na dosiahnuté výsledky, pôjdete jednoducho o krok ďalej. Pridaním úspechu ku každej funkcii môžete preukázať, že ste nielen plnili svoju funkciu a úlohy, ale ste aj prevzali zodpovednosť, úlohy ste zvládli dobre a dosiahli ste pozitívne dôsledky, ktoré pomohli ostatným.

A nemusíte to byť vy sami, kto prácu zrealizoval – ako úspech sa počíta aj to, ak ste boli požiadaní o zapojenie sa do projektu, dobrovoľne ste sa doň zapojili, včas ho dokončili, dosiahli alebo dokonca prekonali očakávané výsledky.

Zamyslite sa nad tým, čo môže zamestnávateľ očakávať od nového zamestnanca. Keď mu ukážete, čo ste dosiahli pre druhých, ukážete tým, že máte potenciál dosahovať skvelé výsledky aj pre neho.

 

Používajte údaje

Najlepší spôsob prezentácie úspechu v životopise je pokúsiť sa ho nejakým spôsobom kvantifikovať. Pomocou faktov, čísel a údajov vysvetlite, čo ste urobili, a prípadne aj zmeny, ktoré ste urobili. Môžete napríklad vysvetliť, ako ste znížili náklady, zvýšili predaj alebo zefektívnili proces.

Pokúste sa každý úspech pojať ako krátky príbeh. Predstavte projekt alebo úlohu a ukážte zručnosti, ktoré ste využili, a konkrétne činnosti, ktoré ste vykonali. Nasleduje dôležitá časť: v nej vysvetlite, aký prínos spoločnosť získala vďaka tomu, čo ste urobili. Spomeňte aj to, čo ste sa z tejto skúsenosti naučili – zamestnávatelia chcú vidieť aj váš profesionálny rozvoj.

Je absolútne prijateľné vyzdvihnúť svoje úspechy a vytvoriť samostatnú sekciu s hlavnými bodmi v hornej časti životopisu. Táto sekcia môže obsahovať aj získané ocenenia, kvalifikácie a povýšenia.

A nakoniec nezabudnite, že životopis vám má otvoriť dvere, takže nie je potrebné zachádzať do prílišných podrobností – bude na to čas na pohovore. Prispôsobte svoj životopis každej žiadosti o zamestnanie, napíšte ho zaujímavo a pútavo, aby ste zvýšili pravdepodobnosť, že zamestnávatelia vás pozvú na pohovor.

Hľadáte ďalšie rady týkajúce sa prispôsobovania životopisov? Pozrite si náš článok Päť tipov na zefektívnenie vášho životopisuA nezabúdajte, že žiadny životopis nie je úplný bez skvelého sprievodného listu.

 

Súvisiace odkazy:

Ako používať portál EURES pre uchádzačov o zamestnanie 

Ďalšie informácie:

Vyhľadať poradcu siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES prezamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

 

Pripojte sa k sieti EURES Slovensko na Facebooku

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby Twitter

Sledujte sieť EURES Slovensko prostredníctvom služby LinkedIn

 

Pripojte sa k sieti EURES na sociálnej sieti Facebook

Sledujte sieť EURES prostredníctvom služby Twitter

Pripojte sa k sieti EURES prostredníctvom siete LinkedIn

 

 

 

 

 

www.eures.europa.eu