Životopis absolventa

 

Na čo si dať pozor...

 

Dokončili ste školu a neviete, ako by mal vyzerať váš životopis s minimálnou praxou a skúsenosťami? Máme pre Vás skvelý tip, ako na to!

Životopis absolventa

 

1. Niekoľko viet o sebe na úvod

Začiatok životopisu (ešte pred osobnými údajmi) ozvláštnite niekoľkými slovami, ktorými sa stručne predstavíte: aký odbor ste študovali, kam ste chodili na brigádu a prečo si myslíte, že sa do firmy a na danú pozíciu hodíte. Personalistu tým navnadíte, aby sa o vás chcel dozvedieť viac.

 

2. Osobné údaje: iba to najnutnejšie

Celkom stačí, keď uvediete svoje meno, titul, e-mail a telefón. Poštová adresa nie je povinná, rovnako ako dátum narodenia. Na čo si dať pozor: E-mailová adresa typu [email protected] pôsobí ako zo základnej školy . Použite radšej e-mail v podobe [email protected] - pôsobí to oveľa profesionálnejšie.

Fotografiu áno alebo nie? Niektorí zamestnávatelia priamo požadujú fotografiu uchádzača, iní nie. Nemusíte ju do CV dávať automaticky, ale ak už svoju fotografiu posielate, dávajte pozor na to, aby to nebola taká, ktorá vás zachytáva trochu nelichotivo. Je dobre, že máte zmysel pre humor, ale poslať potenciálnemu zamestnávateľovi neprimeranú fotografiu, z ktorej bude zrejmé, ako trávite piatkové večery, nie je vhodné.

 

Najväčšie chyby v životopisoch, alebo ako zabrnkať personalistovi na nervy

 

3. Vzdelanie: pochváľte sa

Informácia o vzdelaní je u absolventov jednou z najdôležitejších častí životopisu. Napíšte plný názov ukončenej vysokej školy, fakulty a odboru. Môžete spomenúť aj tému diplomovej práce alebo predmetov, z ktorých ste robili štátnice. Rovnako uveďte aj strednú školu.

Čím zaujmete: Ak ste sa zapojili do programu Erasmus, určite to uveďte. Napíšte, na akej zahraničnej univerzite ste študovali, čo a ako dlho.

Čo je zbytočné: Neuvádzajte základnú školu – predpokladá sa totiž, že ju máte.

 

4. Brigády, praxe, stáže: body pre vás

9 z 10 zamestnávateľov dajú prednosť absolventom, ktorí popri škole aspoň trochu pracovali (najlepšie v odbore). Napíšte do životopisu pracovné, brigádnické a dobrovoľnícke skúsenosti. Zoraďte ich pod seba od najnovších po najstaršie.

Čím zaujmete: Uveďte hlavne získané skúsenosti, ktoré súvisia s pozíciou, o ktorú sa vo firme uchádzate. Pracovali ste cez prázdniny v MacDonalde a uchádzate sa o miesto obchodného zástupcu? Vypichnite skúsenosti s priamym kontaktom so zákazníkmi.

Na čo si dať pozor: Na nadhodnocovanie alebo dokonca vymýšľanie si pracovných skúseností. Personalista dokáže vašu nepoctivosť rýchlo zistiť. A znamená pre vás okamžitú stopku ... 

Zlý font je spoľahlivý zabijak aj toho najlepšieho životopisu. Vážne! Napokon, tematickým fontom v CV sme už venovali v samostatnom článku. Pozrite sa, ktorým fontom sa pri písaní CV treba vyhnúť. A pre istotu zopakujeme to najdôležitejšie - Comic Sans nefunguje, a to ani ako vtipná sebareflexia (častý fór „kreatívcov“ a grafikov).


5. Jazyky, počítače a ďalšie znalosti

To je už záverečná časť životopisu. Uveďte jazykové a počítačové znalosti a či máte vodičský preukaz. Zmieniť sa môžete o účasti na študentských súťažiach, o skúsenostiach s publikovaním článkov, prednášaní ... Skrátka čokoľvek, čo vás odlíši...

Na čo si dať pozor: Jazykové kompetencie neuvádzajte slovami : dobrý, komunikačný – popíšte ich podľa európskeho referenčného rámca (A1 - C2).

Uviesť môžete aj svoje koníčky. Áno, sme národ záhradkárov, ktorí milujú filmy a cestovanie, to vie každý personalista. Ak máte v zálohe iba tieto neutrálne, nič nehovoriace  a predvídateľné  "záujmy", odpusťte si to, pretože to vyjde rovnako,  ako keby ste napísali nič. Navyše v dnešných životopisoch sa už položka "Hobby / koníčky" ani nevyskytuje. Ak máte potrebu informovať  potenciálneho zamestnávateľa o tom, ako trávite voľný čas, nechajte si to na pohovor.

 

 

www.monster.com