Ako sa obliecť a upraviť na pohovor

Ako sa obliecť na pracovný pohovor.Ako sa neobliekať na pohovor?

Nikdy nezabúdajte, že prvý dojem je veľmi dôležitý. Ak chcete získať novú prácu,   zapôsobte na pracovnom pohovore nielen perfektnou prípravou, ale aj outfitom. Byť vhodne upravený ešte neznamená, že pred šatníkom strávite hodiny, alebo že do  novej  garderóby investujete veľké peniaze. Trocha námahy sa vám však naozaj vyplatí.  


Čo by ste mali brať do úvahy pri výbere vhodného outfitu? 


1. Žiadne žiarivé farby

Všetci vieme, že nie je vhodné prísť na pohovor v krátkej sukni alebo s hlbokým výstrihom. Ale keď sa oblečiete do jasných a žiarivých farieb, ako je napríklad červená, tak svoje šance na zamestnanie rozhodne nezvýšite.

Jednoducho sa len zamyslite nad svojím outfitom. Ak si oblečiete šaty odvážnej farby, tak by zvyšok vášho oblečenia mal pôsobiť obzvlášť konzervatívne, aby celkový výsledok nebol zbytočne vyzývavý. 

 

2. Silný parfum

Buďte decentní a nanášajte parfum striedmo. Nikdy neviete, na čo je personalista alergický, alebo či mu napríklad neprekážajú niektoré silné vône. Nechcete sa mu sprotiviť ešte pred tým, než stlačíte kľučku na dverách.

 

3. Slúchadlá

Sako, kravata a slúchadlá v ušiach? Niečo je tu navyše. Nie je nič zlé na tom, keď počúvate hudbu pri ceste na pohovor, ale pred vstupom do budovy zamestnávateľa schovajte slúchadlá hlboko do aktovky. Nie je vhodné, aby vám viseli z uší alebo sa plazili po krku vo chvíli, keď sa budete predstavovať personalistovi.

 

4. Prílišná ležérnosť

Samozrejme, pri letných tridsiatkach od vás nikto nechce, aby ste trpeli v saku. Na druhej strane ani sezónne horúčavy nemôžu slúžiť ako výhovorka pre šortky a tielko. Riešením sú pohodlné ľanové nohavice a  slušivé tričko s golierikom. 

5. Nemoderné oblečenie

V dnešnej konkurenčnej dobe záleží na všetkom, najmä na vašom celkovom vzhľade. Ak váš šatník nereflektuje súčasnú módu, potom by ste s tým mali rozhodne niečo urobiť. A nezabudnite ani na topánky! Ak si obujete staré tenisky, tak určite nebudete pôsobiť uhladene a profesionálne.

6. Prehnaný make-up

Chcete vyzerať skvele, ale zároveň by ste to nemali prehnať s líčením. Snažte sa vyzerať prirodzene, vyhýbajte sa tmavým očným tieňom, žiarivým rúžom, hrubým očným linkám, silno zvýrazneným riasam  a pod.  Jemne zvýraznite riasy, naneste trochu púdru a použite tónovací lesk na pery. Budete vyzerať svieža, bez toho aby ste sa o to museli príliš snažiť.

 

7. Veselé kravaty 

Pracovný pohovor nie je najvhodnejším okamihom, aby ste prevetrali farebnú a "vtipnú" kravatu. Určite máte pocit, že o vás váš zberateľský kúsok veľa vypovedá, ale držte sa pri zemi a uviažte si niečo tradičnejšieho. Klasický vzor, klasické farby. Žiadne experimenty.

 

8. Masívne doplnky

Ženy aj muži by mali nechať väčšinu svojich doplnkov doma. Ženy by sa mali vyvarovať nadmerných šperkov, ako sú kruhy alebo visiace náušnice. Masívne náhrdelníky, obrie slnečné okuliare, nič z toho sa nehodí.

Muži by sa mali zamerať na svoje manžetové gombíky, kravatu či opasok.

Nehľadiac na to, čo budete mať na sebe, nezabudnite, že je vo vašom záujme pôsobiť profesionálne. Nedovoľte, aby vaše oblečenie odvádzalo personalistu od vás samotných. 

 

Buďte s nami v kontakte     

Medzinárodný tím EURES poradcov vám poskytne svoje bezplatné služby prostredníctvom  európskeho slovenského EURES portálu ako aj platforiem sociálnych médií FacebookTwitter  a LinkedIn.
Sledujte nás na sociálnych sieťach a nezmeškáte novinky, zaujímavé články a informácie o aktivitách siete EURES, projektoch a voľných pracovných miestach či inšpiratívne videá a fotografie z našich aktivít.

 

Potrebujete poradiť alebo pomôcť? Kontaktujte EURES poradcu.

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.  

                                                                   
Aktualizované: 25.5.2020

 

 

Zdroj: thebalancecareers.com