Ako sa (rozhodne) neobliekať na pohovor?

 Ako sa (rozhodne) neobliekať na pohovor?

 Aby ste dostali novú prácu, musíte urobiť dobrý prvý dojem. Aby ste urobili dobrý prvý dojem na pohovore, musíte sa vhodne obliecť. Neznamená to však, že musíte stráviť hodiny pred šatníkom, alebo že budete musieť do svojej garderóby investovať desaťtisíce. Trocha námahy sa vám však vyplatí. Skôr než sa ohlásite na recepcii u svojho potenciálneho zamestnávateľa, objektívne zhodnoťte, či ste sa nedopustili nasledujúcich chýb.

 

Žiarivé farby

Všetci vieme, že nie je vhodné prísť na pohovor v krátkej sukni alebo s hlbokým výstrihom. Ale keď sa oblečiete do jasných a žiarivých farieb, ako je napríklad červená, tak svoje šance na zamestnanie rozhodne nezvýšite.

Jednoducho sa len zamyslite nad svojím outfitom. Ak si oblečiete šaty odvážnej farby, tak by zvyšok vášho oblečenia mal pôsobiť obzvlášť konzervatívne, aby celkový výsledok nebol zbytočne vyzývavý. 

 

Silný parfum

Buďte decentní a nanášajte parfum striedmo. Nikdy neviete, na čo je personalista alergický, alebo či mu napríklad neprekážajú niektoré silné vône. Nechcete sa mu sprotiviť ešte pred tým, než stlačíte kľučku na dverách.

 

Slúchadlá

Sako, kravata a slúchadlá v ušiach? Niečo je tu navyše. Nie je nič zlé na tom, keď počúvate hudbu pri ceste na pohovor, ale pred vstupom do budovy zamestnávateľa schovajte slúchadlá hlboko do aktovky. Nie je vhodné, aby vám viseli z uší alebo sa plazili po krku vo chvíli, keď sa budete predstavovať personalistovi.

 

Prílišná ležérnosť

Samozrejme, pri letných tridsiatkach nikto nechce trpieť v saku. Na druhej strane ani sezónne horúčavy nemôžu slúžiť ako výhovorka pre šortky a tielko. Skúste prehľadať šatník, snáď v ňom nájdete pohodlné ľanové nohavice a  slušivé tričko s golierikom. Nikto vás predsa nechce umoriť v troch vrstvách hrubej tkaniny. Ani nový zamestnávateľ nie.

Nemoderné oblečenie

V dnešnej konkurenčnej dobe záleží na všetkom, najmä na vašom celkovom vzhľade. Ak váš šatník nereflektuje súčasnú módu, potom by ste s tým mali rozhodne niečo urobiť. A nezabudnite ani na topánky! Ak si obujete staré tenisky, tak určite nebudete pôsobiť uhladene a profesionálne. Rýchla prehliadka výpredajov sa oplatí.

 

Prehnaný make-up

Chcete vyzerať skvele, ale zároveň by ste to nemali prehnať s líčením. Snažte sa vyzerať prirodzene, vyhýbajte sa tmavým očným tieňom, žiarivým rúžom, hrubým očným linkám, silno zvýrazneným riasam  a pod.  Neurobíte chybu s jemne zvýraznenými riasami, ľahkým nánosom púdru a tónovaným leskom na pery. Budete vyzerať svieža, bez toho aby ste sa o to museli príliš snažiť.

 

Veselé kravaty

Pracovný pohovor nie je najvhodnejším okamihom, aby ste vytiahli farebnú a "vtipnú" kravatu, ktorá ležala zabudnutá v zásuvke od minuloročných Vianoc. Určite máte pocit, že o vás váš zberateľský kúsok veľa vypovedá, ale držte sa pri zemi a uviažte si niečo tradičnejšieho. Klasický vzor, klasické farby. Žiadne experimenty.

 

Masívne doplnky

Ženy aj muži by mali nechať väčšinu svojich doplnkov doma. Ženy by sa mali vyvarovať nadmerných šperkov, ako sú kruhy alebo visiace náušnice. Masívne náhrdelníky, obrie slnečné okuliare, nič z toho sa nehodí.

Muži by sa mali zamerať na svoje manžetové gombíky, kravatu či opasok.

Nehľadiac na to, čo budete mať na sebe, nezabudnite, že je vo vašom záujme pôsobiť profesionálne. Nedovoľte, aby vaše oblečenie odvádzalo personalistu od vás samotných. 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: thebalancecareers.com