Čo vám prinesie práca v zahraničí?

V súčasnosti žije v Európe okolo 50 miliónov ľudí mimo svojich domovských krajín. Sťahovanie do zahraničia za prácou, kvôli vzťahom alebo za dobrodružstvom je čoraz populárnejšie. Zatiaľ čo pre niektorých ľudí je presťahovanie do zahraničia nevyhnutnosťou,  pre iných je to ich vlastná voľba. Veci sa  rýchlo vyvíjajú, ekonomiky sa menia a ľudia sa stávajú odvážnejšími a nebojácnejšími. Dnes je už normálne a prirodzené mať počas štúdia aspoň jednu medzinárodnú skúsenosť, ale mladým profesionálom to nestačí. Využívajú to, čo im Európa ponúka a nakoniec sa niektorí z nich  usídlia  v celkom novej krajine, zatiaľ čo iní sa neustále potulujú po nových miestach. 


Prečo sa ľudia sťahujú do zahraničia?

Dôvody, prečo sa ľudia pre sťahujú do zahraničia, sa líšia od človeka k človeku, ale predovšetkým je to

  1. zamestnanie
  2. štúdium
  3. rozšírenie obzorov
  4. lepší život

Výhody presťahovania sa do zahraničia

 

Život v zahraničí nie je prechádzkou ružovou záhradou. Budete ďaleko od svojich priateľov a rodiny, budete prechádzať ťažkými situáciami, ale v konečnom dôsledku má presťahovanie do zahraničia viac výhod ako nevýhod. Pobyt v zahraničí, či už krátkodobý alebo dlhodobý, zmení  váš život. 

Okrem možnosti zažiť novú krajinu a kultúru počas cestovania a spoznávania nových ľudí, ako aj učenie sa nového jazyka, najdôležitejším prínosom bude  váš osobný rast a profesionálny rozvoj.


Personálny rast

Počas pobytu v zahraničí objavíte svoje nové ja, čo povedie k lepšiemu pochopeniu seba samého. Z viacerých štúdií vyplýva, že ľudia žijúci v zahraničí sú menej stresovaní a úzkostliví a majú vyššiu úroveň sebaúcty. Získate väčšiu dôveru vďaka tomu, že musíte vystúpiť so svoje zóny pohodlia, ísť von, stretávať sa s novými ľuďmi a nadväzovať nové vzťahy. Ľudia žijúci v zahraničí sú spokojnejší so svojím životom a šťastnejší. Rozhodnutie o presťahovaní sa do zahraničia dokazuje nezávislosť, motiváciu, zrelosť, zodpovednosť a schopnosť prijímať rozhodnutia a prispôsobiť sa zmenám. Hodnoty, ktoré ste získali počas svojho života  stráveného vo vašej krajine, sa zlepšia a pripoja sa k novým, ktoré budete rozvíjať.

 
Profesionálny rozvoj  

 

Práca v zahraničí zatraktívni váš životopis a pomôže vašej žiadosti o prácu vyniknúť.  Práca v zahraničí vám otvorí mnoho dverí. Dostanete sa do kontaktu s inou kultúrou a získate nové zručnosti, napr. nový jazyk. Školenia a skúsenosti získané v zahraničí sú niektoré z vecí, ktoré zamestnávatelia a náborári hľadajú. Stále viac a viac manažérov sa zaujíma o najímanie odborníkov, ktorí majú medzinárodné skúsenosti. Aj dobrovoľnícky program môže byť prínosom pre vašu kariéru. Získate zručnosti, ktoré sú ideálne pre akúkoľvek prácu a niektoré z nich sú nasledovné:

  • komunikácia
  • riešenie problémov
  • vedenie
  • empatia
  • prispôsobivos
  • tímová práca

 

Potrebujete relevantné informácie? Nájdete ich na stránke www.eures.sk. Potrebujete poradiť alebo pomôcť? Kontaktujte EURES poradcu https://www.eures.sk/kontakty.php