Koronavírus a obmedzenia pracovnej mobility

Krajiny Európy striedavo sprísňujú a uvoľňujú opatrenia na zabránenie šírenia pandémie COVID - 19 podľa vývoja aktuálnej situácie. Prijímané opatrenia ovplyvňujú pracovnú mobilitu, preto vám prinášame dôležité informácie týkajúce sa danej problematiky.                                                    

Korona virus v EuropeAk plánujete cestu v rámci krajín Európy, využite RE-OPEN EU. Tento interaktívny nástroj Európskej komisie poskytuje aktuálne informácie potrebné na to, aby ste si mohli bezpečne naplánovať svoju cestu v Európe. K dispozícii je v 24 jazykoch, vrátane slovenčiny.
Ak si hľadáte prácu v krajinách Európy alebo máte otázky týkajúce sa životných a pracovných podmienok v jednotlivých krajinách, využite pomoc EURES poradcov prostredníctvom emailu alebo telefonicky - Kontakty.
Na našich portáloch www.eures.sk a www.eures.europa.eu nájdete aktuálne voľné pracovné miesta do krajín EÚ/EHP a Švajčiarska. V prípade záujmu o niektorú zo zverejnených pracovných pozícií, zašlite váš životopis podľa inštrukcií uvedených v konkrétnej pracovnej ponuke.    


Informácie o protiepidemiologických opatreniach v jednotlivých členských krajinách EÚ/EHP nájdete v sekcii Životné a pracovné podmienky. Po výbere konkrétnej krajiny pokračujte na Ďalšie informácie.  
Ak vás zaujíma niektorá z nižšie uvedených krajín, kliknite na odkaz a k informáciám sa dostanete rýchlejšie:

Ceska-republika-vlajka Česká republika
Holandsko-vlajka Holandsko
Irsko-vlajka  Írsko
Madarsko-vlajka Maďarsko
Nemecko-vlajka Nemecko
Rakusko-vlajka Rakúsko
Taliansko-vlajka Taliansko
Velka-Britania-vlajka Veľká Británia

Plánujete odísť za prácou do zahraničia alebo sa vraciate na Slovensko?
Pomôže vám sumár informácií Na čo nezabudnúť pri odchode do zahraničia a Na čo nezabudnúť pred návratom na Slovensko. Tieto informácie sú platné za štandardných podmienok, preto si overte aktuálnu situáciu a prípadné obmedzenia. 

Chcete sa zaevidovať na úrade práce na Slovensku?
Na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny nájdete aktuálne informácie ako sa zaevidovať na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo sa môžete informovať na príslušnom úrade práce v mieste vášho bydliska.

Prehľad opatrení, ktoré Slovensko prijíma v boji proti ochoreniu COVID - 19, dôležité kontakty aj užitočné odkazy nájdete na stránke www.korona.gov.sk. Stránka prináša okrem dôležitých pokynov pre občanov aj prehľad povinností pri návrate zo zahraničia na Slovensko.

Slovenské zdravotné poisťovne (Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union zdravotná poisťovňa a Dôvera zdravotná poisťovňa) na svojich stránkach uvádzajú informácie týkajúce sa poistenia. Nezabudnite na svoje povinnosti voči zdravotnej poisťovni pri odchode za prácou do zahraničia a po príchode zo zahraničia. 

Sociálna poisťovňa na svojej stránke informuje o dávkach, o ktoré je možné požiadať v súvislosti s pandémiou. V časti Zahraničie a EÚ nájdete informácie týkajúce sa problematiky sociálneho poistenia a práce v zahraničí spolu s adresárom sociálnych inštitúcií v EÚ.

Aktuálne obmedzenia na hraniciach nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Pred odchodom do zahraničia si overte, aké povinnosti platia pri vstupe do jednotlivých krajín. Pred návratom zo zahraničia si preverte aktuálne povinnosti pri vstupe na Slovensko. Ministerstvo ponúka bezplatnú mobilnú aplikáciu SVETOBEŽKA, ktorá slúži ako pomôcka slovenským občanom pri cestách do zahraničia.

Európska komisia zverejnila informácie pre cezhraničných a vyslaných pracovníkov, na ktorých sa vzťahujú obmedzenia voľného pohybu zavádzané členskými štámi EÚ v dôsledku pandémie. 

Potrebujete poradiť v oblasti pracovného práva z dôvodu situácie súvisiacej s koronavírusom?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej len MPSVR) informuje o opatreniach v boji s pandémiou a poskytuje dôležité informácie z pracovnej a sociálnej oblasti. Na stránke MPSVR nájdete aj emailový kontakt na poradňu pre občanov, kde odborníci poskytujú odpovede na otázky v gescii rezortu práce, ktoré súvisia prioritne s oblasťou pracovného práva. 

Núti vás momentálna situácia tráviť čas doma?
Ak nemáte prácu alebo uvažujete o jej zmene, využite tento čas na hľadanie novej práce na Slovensku alebo v zahraničí. Pozrite si, v ktorých odvetviach je v dôsledku pandémie najviac pracovných príležitostí.
Pripravte si kvalitný motivačný list a štruktúrovaný životopis, ktorý zvýši vašu šancu získať dobrú prácu. Všetky informácie nájdete na našej stránke v časti Uchádzači o zamestnanie - Vzor životopisu, motivačný list a iné.

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.


Aktualizované: 25.2.2021