Koronavírus: Informácie o obmedzeniach v pracovnej mobilite

pozor-obmedzenia-praca-zahranicie

Opatrenia prijaté na Slovensku, ako reakcia proti šíreniu koronavírusu, sa postupne uvoľňujú.
EURES poradcovia sú vám do odvolania k dispozícii len prostredníctvom emailu a telefonicky - Kontakty.
Pokračujeme v prijímaní vašich životopisov a žiadostí o sprostredkovanie zamestnania v krajinách EÚ/EHP a Švajčiarsku. V prípade, že sa budete uchádzať o niektorú z našich aktuálne zverejnených pracovných ponúk, overíme u zamestnávateľa aktuálnu situáciu a budeme vás o nej informovať emailom.    Zaujíma vás ako koronavírus ovplyvnil pracovný život v Nemecku, Rakúsku a ďalších európskych krajinách? NEPREHLIADNITE užitočné informácie o aktuálnej situácii na trhu práce, o opatreniach a príspevkoch počas pandémie určené pre občanov zamestnaných v týchto krajinách:

Ceska-republika-vlajka Česká republika
Irsko-vlajka  Írsko
Madarsko-vlajka Maďarsko
Nemecko-vlajka Nemecko
Rakusko-vlajka Rakúsko
Taliansko-vlajka Taliansko
Velka-Britania-vlajka Veľká Británia

Informácie o situácii na pracovnom trhu v súvislosti s koronavírusom v ďalších krajinách nájdete na našej stránke v sekcii Životné a pracovné podmienky v EÚ/EHP. Po výbere konkrétnej krajiny pokračujte na Ďalšie informácie. V tejto sekcii nájdete aj informácie týkajúce sa sociálneho zabezpečenia v rôznych životných situáciách (nezamestnanosť, práceneschopnosť,...) v jednotlivých krajinách EÚ/EHP + Švajčiarsko. 

Pri návrate zo zahraničia domov na Slovensko vám pomôže sumár informácií Na čo nezabudnúť pred návratom na Slovensko. Tieto informácie sú platné za štandardných podmienok, overte si však, ako jednotlivé inštitúcie pracujú v čase súčasných preventívnych opatrení. 

Ako sa zaevidovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku v čase opatrení proti šíreniu koronavírusu? Žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie môžete podať poštou alebo emailom na Úrade práce, sociálnych vecí a  rodiny v mieste trvalého pobytu po ukončení pracovného pomeru na Slovensku alebo v zahraničí. Uvedený postup platí aj v prípade, že vám v zahraničí bola priznaná dávka v nezamestnanosti, požiadali ste o jej transfer na Slovensko a chcete sa do stanoveného termínu zaevidovať na príslušnom úrade práce na Slovensku. V takom prípade k požadovaným dokladom pripojíte prenosný dokument PD U2.

Na stránke www.korona.gov.sk nájdete prehľad opatrení prijatých Ústredným krízovým štábom SR a vládou SR počas mimoriadneho stavu, informácie čo je COVID - 19, aké sú príznaky ochorenia, ako sa chrániť pred nákazou, dôležité kontakty aj užitočné odkazy. Stránka prináša prehľad dôležitých pokynov pre občanov v rôznych životných situáciách, vrátane usmernení Sociálnej poisťovne a ďalších inštitúcií.


Slovenské zdravotné poisťovne (Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union zdravotná poisťovňa a Dôvera zdravotná poisťovňa) na svojich stránkach uvádzajú informácie pre občanov, ktorí prichádzajú zo zahraničia a musia byť v karanténe. Ponúkajú informácie ako sa zdravotne poistiť, ale aj ďalšie dôležité informácie súvisiace so šírením koronavírusu.

Sociálna poisťovňa uvádza na svojej stránke opatrenia v súvislosti s koronavírusom, ako je možné požiadať o jednotlivé dávky bez návštevy pobočky, vrátane informácie ako majú postupovať zamestnanci a SZČO, ktorí počas koronakrízy nemohli vycestovať do zahraničia. V prípade, že ste vykonávali svoje posledné zamestnanie v niektorej z členských krajín EÚ/EHP, vrátili ste sa na Slovensko a plánujete tu žiadať o niektorú z dávok (napr. ošetrovné), odporúčame vám, aby ste sa o tom, či na dávku máte nárok, informovali v pobočke Sociálnej poisťovne.

Finančné riaditeľstvo SR v rámci zverejnených opatrení proti šíreniu koronavírusu uvádza odpovede na najčastejšie otázky v daňovej oblasti. V časti daň z príjmov nájdete aj odpovede na otázky týkajúce sa príjmov zo zdrojov v zahraničí.

Aktuálne obmedzenia na hraniciach, ku ktorým pristúpili jednotlivé štáty a zoznam slovenských zastupiteľstiev nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí. Na uvedenej stránke sú k dispozícii informácie pre Slovákov, ktorí sa momentálne nachádzajú v zahraničí a majú záujem o repatriáciu, ale aj informácie pre štátnych príslušníkov iných krajín, ktorí chcú na územie SR vstúpiť. Ministerstvo vnútra SR na svojej stránke uvádza, ktoré hraničné priechody sú otvorené a pre aký typ dopravy.


Európska komisia zohráva koordinačnú úlohu a pomáha členským krajinám v ich reakcii na vypuknutie nákazy COVID-19. Cezhraničným pracovníkom a vyslaným zamestnancom je určená príručka EK, ktorá prináša odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Potrebujete poradiť v oblasti pracovného práva z dôvodu situácie súvisiacej s koronavírusom?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky informuje o opatreniach v boji s pandémiou a poskytuje dôležité informácie z pracovnej a sociálnej oblasti. Na stránke MPSVR nájdete aj infolinku pre verejnosť, kde odborníci poskytujú odpovede na otázky v gescii rezortu práce, ktoré súvisia prioritne s oblasťou pracovného práva. 

 

Núti vás momentálna situácia tráviť čas doma?
Ak nemáte prácu alebo uvažujete o jej zmene, využite tento čas na hľadanie novej práce na Slovensku alebo v zahraničí. Pripravte si kvalitný motivačný list a štruktúrovaný životopis, ktorý zvýši vašu šancu získať dobrú prácu. Všetky informácie nájdete na našej stránke v časti Uchádzači o zamestnanie - Formáty životopisov v krajinách EÚ/EHP.

 

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.


Aktualizované: 21.05.2020