Koronavírus a obmedzenia pracovnej mobility

Krajiny Európy striedavo sprísňujú a uvoľňujú opatrenia na zabránenie šírenia pandémie COVID - 19 podľa vývoja aktuálnej situácie. Prijímané opatrenia ovplyvňujú pracovnú mobilitu preto vám prinášame dôležité informácie týkajúce sa danej problematiky.                                                    

Európa sa znovu otváraAk plánujete cestu v rámci krajín Európy, využite RE-OPEN EU. Tento interaktívny nástroj Európskej komisie poskytuje aktuálne informácie potrebné na to, aby ste si mohli bezpečne naplánovať svoju cestu v Európe. K dispozícii je v 24 jazykoch, vrátane slovenčiny.
V prípade, že si hľadáte prácu v krajinách Európy alebo máte otázky týkajúce sa životných a pracovných podmienok v jednotlivých krajinách, EURES poradcovia sú vám k dispozícii - Kontakty.
Na našich portáloch www.eures.sk a www.eures.europa.eu nájdete aktuálne voľné pracovné miesta do krajín EÚ/EHP a Švajčiarska. V prípade záujmu o niektorú zo zverejnených pracovných pozícií, zašlite váš životopis podľa inštrukcií uvedených v konkrétnej pracovnej ponuke.    


Ak hľadáte informácie súvisiace  s opatreniami v čase koronakrízy v jednotlivých členských krajinách EÚ/EHP, pozrite si na našej stránke sekciu Životné a pracovné podmienky. Po výbere konkrétnej krajiny pokračujte na Ďalšie informácie. Nakoľko situácia sa neustále mení, pri jednotlivých krajinách nájdete odporúčania na portály prinášajúce aktuálne informácie v tej ktorej krajine. 
Ak vás zaujíma niektorá z nižšie uvedených krajín, kliknite na odkaz a k informáciám sa dostanete rýchlejšie:

Ceska-republika-vlajka Česká republika
Irsko-vlajka  Írsko
Madarsko-vlajka Maďarsko
Nemecko-vlajka Nemecko
Rakusko-vlajka Rakúsko
Taliansko-vlajka Taliansko
Velka-Britania-vlajka Veľká Británia

Plánujete odísť za prácou do zahraničia alebo sa naopak na Slovensko vrátiť?
Pomôže vám sumár informácií Na čo nezabudnúť pri odchode do zahraničia a Na čo nezabudnúť pred návratom na Slovensko. Tieto informácie sú platné za štandardných podmienok, overte si preto, aká je aktuálna situácia a prípadné obmedzenia. 

Chcete sa zaevidovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na Slovensku?
Aktuálne informácie ako sa zaevidovať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny nájdete na stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny alebo sa môžete informovať na príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste vášho bydliska.

Na stránke www.korona.gov.sk nájdete prehľad opatrení, ktoré Slovensko prijíma v boji proti ochoreniu COVID - 19, ako sa chrániť pred nákazou, dôležité kontakty aj užitočné odkazy. Stránka prináša prehľad dôležitých pokynov pre občanov.


Slovenské zdravotné poisťovne (Všeobecná zdravotná poisťovňa, Union zdravotná poisťovňa a Dôvera zdravotná poisťovňa) na svojich stránkach uvádzajú informácie pre občanov, ktorí prichádzajú zo zahraničia. Nájdete tu informácie ako sa zdravotne poistiť, ale aj ďalšie dôležité informácie. 

Sociálna poisťovňa uvádza na svojej stránke opatrenia v súvislosti s koronavírusom, ako je možné požiadať o jednotlivé dávky, vrátane informácie ako majú postupovať zamestnanci a SZČO, ktorí počas koronakrízy nemohli vycestovať do zahraničia. V prípade, že ste vykonávali svoje posledné zamestnanie v niektorej z členských krajín EÚ/EHP, vrátili ste sa na Slovensko a plánujete tu žiadať o niektorú z dávok (napr. ošetrovné), odporúčame vám, aby ste sa o tom, či na dávku máte nárok, informovali v pobočke Sociálnej poisťovne.

Finančné riaditeľstvo SR v rámci zverejnených opatrení proti šíreniu koronavírusu uvádza odpovede na najčastejšie otázky v daňovej oblasti. V časti daň z príjmov nájdete aj odpovede na otázky týkajúce sa príjmov zo zdrojov v zahraničí.

Aktuálne obmedzenia na hraniciach nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVaEZ SR). Na uvedenej stránke sú k dispozícii informácie o opatreniach prijatých vo svete, podmienkach cestovania do jednotlivých krajín, vstupu cudzincov na územie SR a návratu do SR. Ministerstvo ponúka bezplatnú mobilnú aplikáciu SVETOBEŽKA, ktorá slúži ako pomôcka slovenským občanom pri cestách do zahraničia. 


Európska komisia koordinuje spoločnú európsku reakciu na pandémiu koronavírusu. S cieľom naštartovať obnovu Európy, chrániť životy, živobytie a pracovné miesta, Európska komisia navrhla rozsiahly plán obnovy pre Európu. Cezhraničným pracovníkom a vyslaným zamestnancom je určená príručka EK, ktorá prináša odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Potrebujete poradiť v oblasti pracovného práva z dôvodu situácie súvisiacej s koronavírusom?
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky informuje o opatreniach v boji s pandémiou a poskytuje dôležité informácie z pracovnej a sociálnej oblasti. Na stránke MPSVR nájdete aj emailový kontakt na poradňu pre občanov, kde odborníci poskytujú odpovede na otázky v gescii rezortu práce, ktoré súvisia prioritne s oblasťou pracovného práva. 

Núti vás momentálna situácia tráviť čas doma?
Ak nemáte prácu alebo uvažujete o jej zmene, využite tento čas na hľadanie novej práce na Slovensku alebo v zahraničí. Pripravte si kvalitný motivačný list a štruktúrovaný životopis, ktorý zvýši vašu šancu získať dobrú prácu. Všetky informácie nájdete na našej stránke v časti Uchádzači o zamestnanie - Vzor životopisu, motivačný list a iné.

Sledujte stránku siete EURES Slovensko a naše sociálne siete.


Aktualizované: 22.6.2020