Informácie o situácii na pracovnom trhu v súvislosti s koronavírusom vo Švédsku

Koronavirus Svedsko
Švédsko v súčasnosti patrí medzi rizikové krajiny s vysokým výskytom prípadov ochorenia COVID-19, predovšetkým v oblasti hlavného mesta Štokholm. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča, aby Slováci v prípade ciest do tejto krajiny využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webe ministerstva alebo v mobilnej aplikácii Svetobežka.

V prípade núdze môže občan Slovenska kontaktovať pohotovostné mobilné číslo Veľvyslanectva SR v Štokholme +46 709 921 634 alebo MZVaEZ SR +421 2 5978 5978.


Podmienky vstupu na územie Švédska

Švédsko umožňuje občanom EÚ voľný pohyb, pri vstupe do krajiny nie sú zavedené žiadne karanténne opatrenia, nie je potrebné sa preukázať negatívnym testom na COVID-19.

Informácie k praktickému uplatňovaniu nariadení a výnimiek týkajúcich sa vstupu do Švédska nájdete zverejnené na webovej stránke švédskeho policajného úradu alebo ich je možné získať na telefónnom čísle polície 114 14, pri volaní zo zahraničia +46 77 114 14 00.


Prijaté opatrenia

Švédska vláda v súvislosti s ochorením COVID-19 rozhodla o dočasnom zákaze všetkých verejných podujatí nad 50 účastníkov, návštev v domovoch pre seniorov a o možnosti servírovania jedál v reštauráciách len pri stole alebo jedla predávaného formou take away.

Všetky súvisiace informácie vo Švédsku poskytuje Úrad verejného zdravotníctva (Folkhälsomyndigheten). Ak sa u vás prejavia príznaky respiračného ochorenia (kašeľ, problémy s dýchaním alebo horúčka), obráťte sa telefonicky na Zdravotnícku pomoc (Vårdguiden) – telefónne číslo 1177 – a požiadajte o inštrukcie pri riešení vášho zdravotného stavu.

V prípade, že cestujete na územie Švédska, neprehliadnite informácie a odporúčania domácich autorít.


Podmienky návratu na Slovensko

Pri návrate na Slovensko je potrebné predložiť negatívny test na COVID-19 nie starší ako 96 hodín a absolvovať povinnú izoláciu v domácom prostredí.

Podrobné informácie si prečítajte v Opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a na webovom sídle tejto inštitúcie.

 

Aktualizácia: 4.9.2020