Nemecko – možnosti sezónnych prác v poľnohospodárstve

Napriek pandemickej situácii Nemecko má záujem o sezónnych pracovníkov pre oblasť poľnohospodárstva. Sezónni pracovníci sú potrební pri výsadbe, starostlivosti, či zbere špargle, jahôd a ďalších poľnohospodárskych komodít.

Minulý rok bola v spolupráci so Spolkovým ministerstvom pre výživu a poľnohospodárstvo spustená sprostredkovateľská platforma "Das Land hilft", ktorá spája zamestnávateľov (poľnohospodárov, spoločnosti v maloobchodnom reťazci potravín) a sezónnych zamestnancov. Platforma disponuje okrem pracovných ponúk aj mnohými reportážami miestnych farmárov a množstvom praktických rád. O sezónnu prácu sa prostredníctvom tejto platformy môžu uchádzať záujemcovia bez príslušného vzdelania, bez predchádzajúcich skúseností, ale s istou znalosťou nemeckého jazyka, niekedy aj anglického jazyka a najmä s dobrou fyzickou kondíciou. Hľadaní sú pracovníci na pestovanie chmeľu, špargle, postupujúcimi mesiacmi pribúdajú pracovné ponuky súvisiace s pestovaním cukrovej repy, jahôd, uhoriek, malín, jabĺk, hrušiek, hrozna.

Spolkového ministerstvo pre výživu a poľnohospodárstvo podporuje na svojej webovej stránke ďalšie obdobné iniciatívy v rámci Nemecka. My sme sa vám pokúsili priblížiť alternatívu jednej z nich.

Ponuky sezónnych prác v poľnohospodárstve nájdete momentálne aj na mnohých nemeckých portáloch. Príkladom môže byť i stránka www.saisonarbeit-in-deutschland.de. Ak hľadáte dlhodobú a kvalifikovanú prácu v oblasti poľnohospodárstva, potom vám dávame do pozornosti stránku www.agrarjobboerse.de. Uvedené stránky ponúkajú popis pracovnej ponuky aj priamy kontakt na zamestnávateľa.

Ďalšou možnou alternatívou vyhľadávania sezónnych pracovných ponúk je databáza voľných pracovných miest spravovaných Bundesagentur für Arbeit teda Spolkovým úradom práce. Po zadaní kľúčového slova – Saisonarbeit v sekcii Jobsuche je vám denne k dispozícii niekoľko pracovných miest z rôznych pracovných oblastí.

UPOZORŇUJEME, že stránky poskytujú ponuky farmárov, ktoré nie sú preverené sieťou EURES Slovensko. Za kvalitu poskytovaného pracovného miesta teda nezodpovedáme.

Pred odchodom do Nemecka odporúčame mať vždy prevereného zamestnávateľa a disponovať dostatkom informácií v súvislosti s vykonávaním práce. Viac k právam a odporúčaniam pre sezónnych pracovníkov sa dočítate na našej stránke.

V prípade ďalších otázok týkajúcich sa práce v Nemecku kontaktujte EURES poradcov Mgr. Denisu Hudákovú alebo Ing. Oľgu Matochovú.

Aktualizované: 21.5.2021