Prejsť na obsah

Prečo sa oplatí učiť po nemecky

Nemecký jazyk patrí medzi najrozšírenejšie jazyky v Európe a na svete. Je materinským jazykom pre viac ako 120 miliónov ľudí. Znalosť nemčiny so sebou prináša mnoho výhod v osobnom aj v pracovnom živote. Zamestnávatelia hľadajú nemecky hovoriacich zamestnancov najmä v automobilovom priemysle, telekomunikáciách, v oblasti strojárstva a stavebníctva, energetiky, IT-systémov, v službách, doprave a zdravotníctve.

Ovládanie cudzích jazykov je v súčasnom globalizovanom svete nevyhnutnosťou. Kým angličtina je dominantným jazykom medzinárodnej komunikácie, nemecký jazyk si stále udržuje svoje významné postavenie, najmä v Európe. Viete, že práve nemecké firmy patria medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku? Znalosť nemčiny vám výrazne zvýši šance nájsť si zamestnanie v medzinárodnej spoločnosti alebo v nemecky hovoriacej krajine. Uľahčí vám cestovanie a štúdium.

Dôležitosť nemeckého jazyka v dnešnom svete

Nemčina ako jeden z najrozšírenejších jazykov Európy

Prečo sa oplatí učiť po nemecky alebo aké výhody vám môže priniesť znalosť nemčiny.

Je úradným jazykom v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku a talianskej provincii Južné Tirolsko. Hovorí sa ním aj v prihraničných častiach Belgicka, Luxemburska a Česka. Nemčina je tretím najrozšírenejším jazykom internetu (po angličtine a čínštine). Je druhým najdôležitejším jazykom vedy a výskumu (po angličtine). Každá 10. kniha na svete je vydaná v nemčine.

Priemyselný a technologický potenciál DACH regiónu

Nemecko, Rakúsko a Švajčiarsko patria medzi najsilnejšie ekonomiky Európy. Ich spoločnosti pôsobia od automobilového priemyslu cez strojárstvo až po finančníctvo. Nemecko je lídrom v oblasti priemyslu 4.0. Ak vás zaujíma robotika, automatizácia alebo iné moderné technológie, znalosť nemčiny vám umožní študovať na vysokých školách alebo pracovať v týchto oblastiach. Nemecké univerzity patria medzi najlepšie na svete.

Slovenský trh práce a dopyt po nemecky hovoriacich zamestnancoch

Slováci čoraz menej ovládajú nemecký jazyk. Zástupcovia zahraničných firiem aj na EURES veľtrhoch a náborových aktivitách zdôrazňujú, že s tým treba čosi robiť. Ak tu totiž nenájdu nemecky hovoriacich ľudí, Slovensko stratí konkurenčnú výhodu.

Prečo je nemecký jazyk taký žiadaný?

Nemecko je silným obchodným partnerom Slovenska, preto aj slovenskí zamestnávatelia logicky potrebujú zamestnancov hovoriacich po nemecky. Okrem toho pôsobí na Slovensku približne 600 nemeckých a 2 000 rakúskych firiem. Hľadajú zamestnancov s jazykovými znalosťami a za ovládanie nemčiny sú ochotní ponúknuť lepšiu mzdu a kariérny rast.

Nedostatok absolventov s nemčinou

Viete, že nemecký jazyk je na školách druhým najvyučovanejším cudzím jazykom v EÚ (spolu s francúzštinou, po angličtine) a tretím v USA (po španielčine a francúzštine)? V našich školách sa učí viac angličtina. Porovnanie znalostí anglického jazyka staršej a mladšej generácie má u nás rokmi stúpajúci charakter. Pri nemeckom jazyku je to však naopak. Máme nižší podiel mladých ľudí so znalosťou nemčiny oproti staršej generácii. Kým v roku 2009 maturovalo z nemeckého jazyka 17 452 stredoškolákov, o desať rokov neskôr iba 2 678 žiakov, v máji 2024 maturovalo z nemčiny 857 žiakov. Klesá počet maturantov aj študentov učiacich sa nemecký jazyk. Naďalej prehliadame, že sa pohybujeme predovšetkým na regionálnej úrovni.

Výhody ovládania nemčiny

Konkrétne dôvody, prečo sa učiť nemecký jazyk alebo zlepšiť svoje súčasné znalosti:

Kariérne príležitosti

  • Viac pracovných príležitostí: Znalosť nemčiny vám sprístupní pracovné ponuky do Nemecka, Rakúska, ale aj ďalších nemecky hovoriacich krajín a regiónov. Uplatniť sa môžete aj v krajinách, kde firmy potrebujú zamestnancov s nemčinou.
  • Vyšší plat: Zamestnanci ovládajúci nemčinu sú na trhu práce vysoko cenení a zvyčajne môžu očakávať v zamestnaní vyššie platy.
  • Kariérny rast: Zamestnávatelia často uprednostňujú kandidátov, ktorí ovládajú viacero jazykov. Znalosť nemčiny vám môže pomôcť rýchlejšie postupovať v kariére a získať zodpovednejšie pozície.
  • Komunikácia s klientmi a obchodnými partnermi: Nemčina vám umožní lepšie komunikovať, vyjednávať a uzatvárať dohody, čo je veľkým benefitom.
  • Jednoduchšia integrácia do pracovného prostredia: Znalosť nemčiny vám uľahčí integráciu do pracovného prostredia a pomôže vám nadviazať kontakty s kolegami a klientmi. Naučíte sa tak lepšie rozumieť firemnej kultúre a efektívnejšie komunikovať.
  • Medzinárodné podnikanie: Znalosť jazyka môže byť kľúčová pre úspech podnikateľov, ktorí chcú expandovať na nemecký trh.
  • Štúdium v zahraničí: Nemecké a rakúske univerzity sú svetovo uznávané a ponúkajú špičkové vzdelanie. Mnoho študijných programov, najmä v technických a prírodných vedách, sa vyučuje len v nemčine. Nemecko a Rakúsko patria v rámci študijných po­bytov k najvyhľadávanejším destináciám slovenských študentov.

Ďalšie benefity

  • Cestovanie: Môžete lepšie spoznať miestnych ľudí, ich tradície a bohatú históriu. Okrem toho vám znalosť nemčiny pomôže pri orientácii v mestách, komunikácii v obchodoch a reštauráciách. Rovnako narastá počet nemeckých a rakúskych turistov na Slovensku.
  • Kultúrny rozhľad: Máte možnosť lepšie pochopiť nemeckú literatúru, hudbu, umenie, filozofiu. Filmy a seriály môžete sledovať v originálnom znení.
  • Osobný rozvoj: Prekonávanie jazykových bariér vám posilní sebavedomie a prinesie pozitívnu skúsenosť. Trénujete svoj mozog a zlepšujete jeho kognitívne funkcie.
  • Investícia do budúcnosti: Ak uvažujete o tom, že sa naučíte nový jazyk, nemčina je skvelou voľbou.

Tipy, ako sa efektívne učiť nemčinu

  • Jazykové kurzy: Jazykové školy vám poskytnú štruktúrované učenie a možnosť komunikovať s inými študentmi.
  • Tandemové učenie: Nájdite si jazykového partnera pre rozvíjanie konverzácie.
  • Cestovanie: Najlepší spôsob, ako sa naučiť a zdokonaliť jazyk, je stráviť určitý čas v krajine, kde sa ním hovorí. Vycestujte a rozprávajte sa s miestnymi ľuďmi.
  • Samostatné štúdium: Využite moderné technológie, učte sa online pomocou jazykových aplikácií (Duolingo, Memrise, Babbel, Clozemaster, Busuu a i.), webových stránok (napr. deutsch.info), alebo tradične s pomocou učebníc a slovníkov. Sledujte nemecké filmy a seriály, počúvajte hudbu, čítajte knihy v nemeckom jazyku. Zúčastňujte sa jazykových výmen (napr. cez Erasmus+) alebo píšte blog v nemčine.

Motivácia na záver

Zdokonaľujte sa neustále. Jazyky sú živé, snažte sa pravidelne rozširovať svoju slovnú zásobu a zlepšovať gramatické znalosti. Okrem jazykových znalostí sú dôležité aj odborné vedomosti, ktoré sú požadované v konkrétnych oblastiach. Zúčastňujte sa workshopov a konferencií. Budujte si sieť kontaktov v nemecky hovoriacom prostredí. Znalosť nemeckého jazyka je v súčasnosti aj v budúcnosti cennou kvalifikáciou. Investícia do vzdelávania sa vždy vypláca, to platí dvojnásobne pre jazyky. Učte sa nemčinu! Je to krok správnym smerom.